Pátracie akcie po stratených turistoch v okolí Sninského kameňa sa stávajú pravidlom. Už sedem rokov mesto Snina neudržiava značenie turistickej trasy. Nenúti ho k tomu žiadna právna norma, legislatíva má totiž medzery. Na problém upozornila polícia.
SNINA/HUMENNÉ. Prírodná pamiatka Sninský kameň (1 005 m. n. m. ) vo Vihorlatských vrchoch je kvôli krásnemu výhľadu častým cieľom turistov. Na vrchol stúpajú od Sninských rybníkov, od Remetských Hámrov a od kameňolomu v Zemplínskych Hámroch.
Ľuboš Kračanský, riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom nám povedal, že toto leto často pátrali po turistoch v okolí Sninského kameňa.
Začiatkom leta zablúdila v lesoch pri Sninských rybníkoch 25-členná skupina ukrajinských detí. V júli sa pod Sninským kameňom stratila Košičanka. Mobilom volala na číslo 112. Policajti ju našli po polnoci.
V septembri tu zablúdil mladý pár. Mobilom alarmovali pomoc. Našli ich v lokalite Biele Kamene. Snažili sa vraj ísť po turistickom chodníku.
Turisti si za svojimi značkami stoja
„My sme zodpovední len za turistické pásové značenie. Naše sú značky, ktoré tvoria dva vodorovné biele pásy, v strede ktorých je pás farebný,“ vysvetlil Dušan Reiser, predseda regionálnej rady Klubu slovenských turistov (KST) a značkár. „Turistickú trasu na Sninský kameň sme vyznačili,“ dodal.
Za správnosť značenia zodpovedá každý vyškolený značkár klubu. Tieto značky sú zároveň podľa Reisera duševným vlastníctvom ich klubu. Peniaze na značenie dostáva klub od ministerstva školstva.
„Domnievam sa, že turisti sa pod Sninským kameňom nestrácajú na našich, ale na miestnych turistických značkách v okolí Sniny. Trasa je v katastrofálnom stave. Tie značky majú tvar trojuholníka. Vznikli v rámci projektu Po stopách úzkokoľajok. Robilo ho Združenie Horný Zemplín, potom ho prebralo mesto Snina. Sedem rokov nie sú obnovené. Osobne som na to mesto upozornil,“ povedal Reiser.
Jana Rosičová, prednostka Mestského úradu v Snine, povedala, že po združení prebrali len časť majetku. Nebola si istá, či obnovu značenia a údržbu trasy má robiť mesto. Tým nepriamo potvrdila, že miestne turistické značky neudržiavajú.
Deravá legislatíva
„Turistické značenie v okolí Sninského kameňa vnímam ako chaotické. Naša obec ale nemôže sama vytyčovať trasy a ani ich udržiavať,“ povedal Jozef Gajdoš (Smer–SD), starosta Zemplínskych Hámrov.
„Cez víkend, za pekného počasia, sem príde 2- až 3-tisíc turistov. Nedávno sa tu stratila česká skupina. Na záchranné akcie zvolávame aj my ľudí z obce. Nie sú tu jasné kompetencie, koordinácia, financovanie údržby trás a už vôbec nie zodpovednosť.“
Na povinnosti a zodpovednosť toho, kto miestne turistické trasy vytvára, sme sa opýtali Vlastimila Rezeka, hovorcu Lesov SR.
„Na značenie turistických trás podľa dostupných informácií neexistuje právna norma, ktorá by upravovala povinnosti zriaďovateľa či prevádzkovateľa trasy. Jedinou normou v tejto súvislosti je Slovenská technická norma, ktorá spresňuje spôsob a tvar značenia,“ reagoval. Zodpovednosť za údržbu turistického značenia nemajú ani majitelia pozemkov, no môžu spolupracovať pri výbere miest na umiestnenie značiek.
Kračanský nechce čakať
Reiser povedal, že na území okresov Snina, Humenné a Medzilaborce vyznačujú turistické trasy len traja ľudia: „Nestíhame.“
V teréne značia vo voľnom čase, bezodplatne. Peniaze im vystačia len na farby, už nie na cestovné. Po zmene volajú aj oni. „Neostáva nič iné, zvolám spoločné rokovanie a pohľadáme riešenie. Veď ďalšia pátracia akcia môže mať tragický koniec,“ povedal Kračanský.
Príjemné jesenné počasie láka na výstup. Mnohí turisti na vrchole aj nocujú. Reiser turistom odporúča vziať si na túry mapu a orientovať sa podľa oficiálneho pásového značenia.
Polícia vyzýva a radí
Pri turistike alebo pri zbere lesných plodov nepreceňujete svoje sily. Na túry choďte výlučne počas dňa. Svoje oblečenie a výstroj prispôsobte lokalite, do ktorej idete.
Starší a ľudia so zdravotnými problémami musia svojim, príbuzným, známym, susedom povedať lokalitu, do ktorej sa chystajú a predpokladaný čas návratu.
Majte so sebou aj mobilné telefóny s nabitou batériou. V prípade núdze tak privoláte pomoc.
Volajte na číslo integrovaného záchranného systému - 112. Alebo na číslo 150 - hasičov, 155 - záchrannú službu, 158 - políciu a lebo 159 - mestskú políciu. V prípade nezvestnosti môže polícia osobu lokalizovať podľa mobilného telefónu.
Ľuboš Kračanský, riaditeľ OR PZ Humenné
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.