HUMENNÉ. V Humennom rozhodnutie o povolení výrubu drevín vydáva mesto. Hoci úrad povoľuje výrub najčastejšie v období vegetačného pokoja, ako zdôraznila hovorkyňa magistrátu Slavěna Vorobelová, toto obdobie na podanie žiadosti vplyv nemá.
Žiadosť a poplatok
Postup pri vybavovaní žiadosti o výrub drevín je rovnaký bez ohľadu na umiestnenie či vlastníctvo pozemku.
„Občan musí predložiť žiadosť, zaplatiť správny poplatok a zabezpečiť náhradnú výsadbu v rozsahu stanovenom rozhodnutím,“ uviedla Vorobelová.
Úradníci majú na vybavenie žiadosti 30 dní. V odôvodnených prípadoch ju môžu predĺžiť. Správny poplatok stanovuje zákon. Občan zaplatí 6,5 eura, fyzická alebo právnická osoba 66 eur.
V tomto roku mesto zaevidovalo doposiaľ 85 žiadostí o výrub drevín Príčiny, uvádzané v žiadosti, sú rôzne.
„Najčastejšie ide o poškodzovanie majetku, ohrozovanie bezpečnosti, tienenie. Zákon a vyhláška určujú dôvody, kedy je možné vydať súhlas na výrub drevín,“ zdôraznila Vorobelová.
Najproblémovejšie sú vždy požiadavky na výrub dreviny pri bytovom dome, keď s tým nie sú stotožnení všetci obyvatelia bytovky.
Pokuta je vysoká
Rúbať bez povolenia znamená dopúšťať sa priestupku. Možno zaň uložiť pokutu do výšky 9 958,17 eura. Rovnako dôležité je presvedčiť sa, či osoba, ktorú si na výrub stromu objednáte, vlastní potrebné osvedčenia.
„Potrebujem osvedčenie o práci s motorovou pílou a osvedčenie o práci vo výške alebo nad voľnou hĺbkou,“ vysvetlil Humenčan Jozef Kozmon, ktorý sa zrezávaniu stromov venuje už štvrtý rok.
Najčastejšie ho volajú k smrekom. „Keď má strom viac ako 15 metrov, začína spôsobovať majiteľovi pozemku problémy. Ak je blízko budovy, korene sa rozrastajú a začínajú narúšať murivo a základy domu. Pri silnom vetre sa strom môže zlomiť. Smreky sa nezvyknú vyvracať, ale lámať v polovici. Navyše, pod vysokým smrekom nechce nič rásť, ani tráva,“ zdôraznil Jozef Kozmon.
Strom treba zrezávať po dvojmetrových častiach a zrezanú časť spúšťať na zem na lane. Zrezanie 15 – 20–metrového stromu trvá pol dňa, s prípravou aj deň a stojí približne sto eur.
„Každý jednotlivý prípad je o improvizácii. Najproblematickejšie sú stromy v blízkosti obydlia, na husto zastavanej ploche. Vtedy musím byť mimoriadne opatrný,“ vysvetlil Jozef Kozmon.
Prečo sadia?
„Na túto otázku odpoviem vlastným príkladom. Zasadil som si v záhrade rodinného domu asi 20 smrekov s tým, že ich budem postupne na Vianoce zrezávať. Po 10 – 15 rokoch sú krásne, pravidelné. Prišlo mi ľúto zoťať ich. Väčšina ľudí sadí stromy pre potešenie, pre radosť. Prečo blízko domov? Lebo pri nich sedia,“ dodal Kozmon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.