Deti si pochutnali aj na zuboch a po chodbách ich naháňali hrôzostrašné mátohy.
MICHALOVCE. V deň Pamiatky zosnulých knižnica usporiadala druhý ročník strašidelného halloweenskeho čítania Zubami-nechtami. Účasť malých čitateľov prevyšovala tú vlani.
Tohtoročný názov podujatia súvisel s názvom knižky, z ktorej sa čítali hororové poviedky. Okrem nej sa deti vystriedali aj pri čítaní z Veľkej knižky strachu. Príbehy sa nekončili vôbec šťastne. Niektoré deti sa trochu báli, ale vo vyzdobenej halloweenskej miestnosti znel stále aj smiech.
Príbehy o stiahnutej ruke z kože, či o tom, ako mobilný operátor zabíjal, dopĺňala skvelá atmosféra horiacich sviečok, handrových strašidiel i gumených pavúkov. „Prišli sme sa dozvedieť niečo o Halloweene,“ prezradili siedmačky zo Základnej školy v Bracovciach.
Povedali nám, že tento sviatok majú rady a doma si urobili tiež tekvicovú výzdobu. Ich učiteľka Katarína Balková hodnotila akciu veľmi kladne: „Deti si budujú vzťah k čítaniu, zlepšia si čitateľské zručnosti a pestujú návyky k čítaniu.“
S nápadom prišla knihovníčka
Realizáciu akcie mala na svedomí zamestnankyňa knižnice Iveta Majvitorová. „Cieľom podujatia je samozrejme čítanie, ale využili sme aj hallooweensky motív,“ povedala autorka celého nápadu.
Deťom nezabudla pripomenúť ani obdobie Dušičiek a vysvetliť, odkiaľ Halloween vlastne pochádza. “Nie je to typický americký zvyk, ale keltský. Ľudia v tomto období verili, že k nim prichádzajú duchovia,“ objasnila Majvitorová. Malí žiaci sa dozvedeli nové poznatky o pôvode Sviatku všetkých svätých v keltskom Halloweene. „My knihovníci využívame hocaký motív, aby sa deti vrátili ku knihám,“ vravela autorka skvelej myšlienky.
Naháňačka so strašidlami
Na konci podujatia na deti čakalo strašidelné prekvapenie, zuby s jahodovou príchuťou a strašidelne pekné mafiny. Nečakane ich vystrašilo aj druhé prekvapenie. Najprv zazneli obrovské výkriky, potom detský smiech. Deti vystrašili skutočné strašidlá. „Ja som sa tak zľakol, že som v tom momente zabudol všetko učivo, čo som sa naučil,“ povedal Tomáš.
Malí čitatelia sa rozbehli po knižnici a strašidlá ich začali naháňať. „Toto sú známe michalovské strašidlá,“ predstavila ich po naháňačke Iveta Majvitorová. Boli to členky občianskeho združenia Priatelia múzy.
Zistili sme
Halloween neprišiel z USA
Halloween je v súčasnosti na Slovensku novým, ešte stále sa udomácňujúcim sviatkom, ale jeho slávenie často nadväzuje na zvyky, ktoré sa na Slovensku zvykli dodržiavať už pred jeho rozšírením u nás.
Vyrezávanie tekvicových svietnikov, označovaných lokálne napríklad ako svetlonos, a ich umiestňovanie do exteriéru alebo interiéru obydlí bolo v jesennom období na Slovensku známe už pred udomácňovaním sa Halloweenu.
Prvky Halloweenu sa prelínajú so slávením sviatkov Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, čoho prejavom je aj to, že sa vo výzdobe hrobov, hoci zatiaľ iba zriedkavo, objavujú okrem kvetov a sviečok aj tekvicové svietniky v podobe tváre.
Halloween do USA priniesli Íri
Halloween je považovaný za prvok importovaný zo zahraničia, konkrétne z USA. Býva spájaný aj so starším, pôvodne keltským sviatkom na prelome starého a nového roka, pripadajúcim na prelom októbra a novembra, ktorého súčasťou bola spomienka na mŕtvych.
S ním súvisia oslavy predvečera Sviatku všetkých svätých a v tejto podobe bol sviatok prinesený írskymi emigrantmi do USA.
Dorazil aj na Slovensko
To, že Halloween sa slávi už aj na Slovensku, je prejavom pôsobenia globalizácie. Šírenie informácií o spôsoboch prežívania Halloweenu aj o sviatku samotnom súvisí na Slovensku predovšetkým so zmenami po roku 1989.
Tieto informácie začali na Slovensko prenikať cez médiá a dostávali sa k nám aj vďaka zvýšeniu mobility obyvateľov. Na masovej popularizácii sviatku majú nemalý podiel aj rôzne marketingové aktivity. Halloween sa na Slovensku zvykne sláviť tak ako v USA a krajinách západnej Európy.
Strašenie za sladkosti
Deti sú oblečené v strašidelných maskách, obchádzajú domy a sú obdarúvané sladkosťami.
Ľudia vystavujú svietniky z tekvíc vyrezaných do podoby tváre a organizujú spoločenské podujatia, prípadne si tento sviatok pripomínajú aktivitami, ktoré vznikli už na Slovensku - usporadúvajú sa stretnutia, ktorých náplňou je konzumácia jedál z tekvice.
Agentúru SITA informoval PhDr. Juraj Zajonc, CSc. z Ústavu etnológie SAV.
sita
Zaujalo nás
V Michalovciach mal Halloween rôzny dátum
Michalovčania oslavovali Halloween od soboty do stredy. Halloween party sa začala v Michalovciach už v sobotu, na ktorej si dospeláci nasadili masky.
V pondelok večer ich v lokalite Hrádok vystriedali deti, ktoré zaklopali na dvere známych.
O niečo starší nadšenci tvrdšej hudby tak urobili večer na koncerte v michalovskom Terne. Usporiadateľ koncertu rovnako spojil názov koncertu s touto tematikou.
Poslednú halloweensku akciu zažili v stredu deti v Zemplínskej knižnici G.Z.
vch
Názory
Ako Michalovčania vnímajú Halloween?
Ján Butala, absolvent: Halloween nevnímam, pretože masku nosím cely život a nerád sa hrám na to, čo nie som. Ostatné okolo toho je len marketing a to, ako vytiahnuť z ľudí peniaze.
Vlastimil Bajužik, farár: Tento sviatok je pohanský, je síce v predvečer sviatku (v západnom obrade) Všetkých svätých, ale je opakom tohto sviatku. Je to kult podsvetia (podľa symbolov). Evanjelium, ktoré hlása kresťanstvo je radostnou zvesťou, tento sviatok evokuje skôr záhrobie, mágiu a bosoráctvo. To sa týka aj sviatku Pamiatky na zosnulých - kresťanstvo v tom vidí nádej večného života a nie beznádej blúdiacich zatratených duší, kult smrti a temnosti. My sa v našej rodine spoločne stretneme a v kruhu rodiny si v modlitbe na cintoríne spomenieme na tých, vo večnosti.
Marianna Bryndzová, doktorka: Halloween nevnímam ako sviatok, vlastne nejako zvláštne tento deň nevnínam. Na Slovensku sa tento deň nijako neoslavuje, ani ja ho neoslavujem, nenechala som sa ovplyvniť „amerikanizmom“, ktorý k nám plynie zo Západu. Pre mňa je skôr sviatok deň potom, čiže Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, keď si spomíname na všetkých, čo už, žiaľ, nie sú medzi nami.
Dušan Janovský, grafik: My ho doma vôbec neriešime, nič nezdobíme. Pre mňa je to len opičenie sa po Američanoch, i keď je to prebratý keltský pohanský zvyk, ale súčasná americká prezentácia je mi proti srsti.
Veronika Cholewová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.