MICHALOVCE. Mesto prostredníctvom projektu Michalovce – vstupná brána turizmu Zemplína rozbieha rozsiahlu propagáciu mesta, Zemplínskej šíravy, Východoslovenskej vinohradníckej oblasti, Národnej prírodnej rezervácie (NPR) a Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky, Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat, historických a kultúrnych pamiatok z okresov Michalovce, Trebišov, Sobrance.
Región spropaguje nový portál
Jana Machová, vedúca odboru informatizácie a grantov Mestského úradu v Michalovciach vysvetlila, že prostredníctvom projektu, ktorý potrvá do augusta 2012, zabezpečia lepšiu propagáciu regiónu dolný Zemplín.
Mesto vytvorí viacjazyčné brožúry o regióne, miestnej gastronómii, pamiatkach, prírodných krásach, možnostiach vidieckeho turizmu, prezentačné DVD, orientačné a trhacie mapy. Machová dodala, že už pripravujú komplexný turistický portál o dolnom Zemplíne, ktorý bude prepojený na ďalšie webstránky o cestovnom ruchu. Budú na ňom aktuálne informácie o pripravovaných podujatiach z celého regiónu, fotky prírodných krás, kultúrnych a historických pamiatok, rôzne panorámy, videá a vizualizácie, ktoré majú nalákať turistov.
Priestor dostanú aj obce. Na portáli môžu uviesť podujatia, ktoré sa dejú v ich obci. Potenciálni turisti a návštevníci tak dostanú všetky informácie na jednom mieste. Mesto získalo z eurofondov na projekt vyše 188–tisíc eur a spolufinancuje ho čiastkou takmer 10-tisíc eur.
Senianske rybníky sú jedinečným magnetom
Ján Uhrín zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bird Life Slovensko vysvetlil, že rybníky s rozlohou 700 hektárov sú najväčšou rybničnou sústavou na Slovensku. Vyskytujú sa tu a hniezdia jedinečné vtáky ako lyžičiar biely, volavka purpurová, chochlačka bielooká a ďalšie druhy. Ochranári vybudovali na území náučný chodník Vtáčím rajom, ktorý je dlhý 16 kilometrov. Sú na ňom informačné panely, premostenia ponad mokrade a päť pozorovacích veží. Z nich môžu turisti sledovať napríklad tiahnutie žeriavov.
Aquaparky sú už všade
Uhrín dodal, že na území sa nachádzajú vlhké lúky, ktoré už v západnej Európe neexistujú. Štefan Szabó z Občianskeho združenia Sosna uviedol, že okolitá príroda môže byť dostatočným magnetom na prihnutie turistov. “Aquaparky sú všade. Neporušenej prírody je stále menej,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.