HUMENNÉ. Trinásť stromov - listnáče, prevažne brezy, ale aj ihličnany, zrezali okolo bytovky na Třebíčskej ulici č. 14 na Sídlisku III až na kmeň. „Rozhodli sme o tom na výbore,“ hovorí člen výboru Spoločenstva vlastníkov bytov Ján Demko. „Stromy boli príliš vysoké. Prekážali hlavne tým, ktorí bývajú na nižších poschodiach,“ vysvetľuje.
V žalúdku mu najviac ležali brezy. „Sú škodlivé. Sú to alergény. Púšťajú veľa peľu, lieta všade. Nepriaznivo pôsobí najmä na deti. A poškodzuje fasádu bytovky,“ dodáva.
Dreviny prekážali
Správnosť rozhodnutia orezať stromy obhajuje aj predsedníčka Spoločenstva vlastníkov bytov Silvia Hrušková. „Stromy tienili. Poškodzovali fasádu bytovky, podporovali tvorbu plesne. Vytekajúca miazga zo stromov tiekla do filtrov zaparkovaných áut a poškodzovala ich,“ povedala pani Hrušková.
Na orez si podľa jej slov zavolali odbornú firmu. Jej meno však odmietla zverejniť. Neporušili vraj nijaký zákon a orez oznámili na mestský úrad. „Je to naša záležitosť. Neviem, prečo sa o to zaujímate,“ povedala nám.
Zohavili ich
Názory obyvateľov bytovky, v ktorej je vyše sto bytov, na orez sa rôznia. „Bývam nízko. Konáre mi zavadzali. Som spokojná, že to urobili,“ hovorí Magda Platková.
„Nepáči sa mi, ako ich orezali. Zohavili ich. Čo je to teraz? Stromový stĺp. Keď už rezať, tak radšej úplne. Boli také krásne. Som alergička. Dvanásť rokov sa liečim na alergiu, ale mne neprekážali,“ myslí si Iveta Makarová.
„Čudo. Dcéra sa na to ani nemôže pozerať. Bola tu aspoň zeleň. Ale toto?“ nechápavo krúti hlavou Zlatica Hricová, ktorá chodieva do bytovky za dcérou.
Keby nerástli vôbec
Otázka – orezať či nie – vyvolala ďalšiu, nemenej dôležitú. Prečo sa nás na to nikto nepýtal? Položili ju nami oslovení obyvatelia. Pán Demko je presvedčený o tom, že nebolo treba. „Rozhodli sme tak na výbore,“ zdôrazňuje.
Polemiku, či sa stromy spamätajú a na jar vyrašia, končí slovami. „Najradšej by sme boli, keby už nerástli vôbec. Keby vyschli. Nasadili by sme nové, krajšie a nižšie druhy,“ dodáva.
Na ťahu je mesto
Hovorkyňa mesta Humenné Slavěna Vorobelová potvrdila, že úrad oznámenie o oreze dostal. Tým sa to ale nekončí. „Stromy sú na verejnom priestranstve. Správcom verejnej zelene sú Technické služby. Občania svojvoľne takéto orezy vykonávať nemôžu, na to sú práve pracovníci úseku verejnej zelene,“ vysvetľuje.
„Podľa nášho názoru ide o nekvalifikovaný orez. Máme podozrenie, že došlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny. Záležitosť odstupujeme Obvodnému úradu životného prostredia, ktorý je oprávnený vo veci konať,“ doplnila Vorobelová.
Ten bude zisťovať mieru poškodenia. Po vyhotovení odborného posudku rozhodne, či k porušeniu zákona došlo. Ak áno, môže uložiť pokutu až do výšky 9 958,17 eur. Sankcionovaný bude ten, kto si orez objednal, ale aj ten, kto ho vykonal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.