HUMENNÉ.
Keď uvážime, že z 34 509 obyvateľov Humenného (údaj k 21. septembru t. r. – pozn. red.) je takmer polovica mužov, Mikuláš nepatrí medzi „vychytené“ mená. Podľa údajov z matriky, rebríček najčastejšie sa vyskytujúcich mužských mien suverénne vedie Ján (1267 nositeľov), Mikuláš uzatvára až jeho druhú dvadsiatku.
Humenčania obľubujú mená Peter (1044), Jozef (976), Michal (768), Martin (615), Štefan (581), Miroslav (502), Milan (475), Vladimír (463) a Marián (408). Druhú desiatku vedie Ondrej (377), nasledujú Pavol (361), Ladislav (297), Juraj (269), František (263), Lukáš (194), Matúš (189), Anton (145) a Adam (122).
Ako budú oslavovať
Známy humenský spevák, učiteľ Mikuláš Petrašovský, oslavuje meniny dvakrát. „Aj 19. decembra, keď je Nikolaja,“ hovorí. V rodine robí Mikuláša často a rád. „Vezmem si mikulášsku čiapku. Rozdávam len malé darčeky, väčšinou sladkosti,“ upresňuje.
Okrem najbližších si naňho spomenú aj kolegovia, žiaci, priatelia, ale aj cudzí ľudia, ktorí poznajú jeho pesničky z rozhlasu. „Pošlú esemesku. Na Mikuláša mám vždy dôvod na radosť,“ dodáva spevák, ktorý je zvyknutý pohodu a radosť rozdávať, a nie prijímať.
Čestný občan
Akademický maliar Mikuláš Klimčák, humenský rodák, žije a tvorí v Bratislave. 16. novembra sa čestný občan mesta dožil v dobrom zdraví 90 rokov.
„Humenčania by si mali v prvom rade uctiť tohto svätca, ktorý je známy po celom svete . Je štedrý, je ochrancom cestovateľov, pútnikov, námorníkov i rybárov,“ odkázal rodákom. „Oslavujem skromne. Nerobím žiadne veľké oslavy. Mám zopár priateľov, ktorí ku mne prídu,“ povedal.
Do rodiska sa chystá koncom tohto týždňa. Momentálne je pracovne veľmi zaneprázdnený, lebo pripravuje výstavu v Trnave. „Akurát sa chystám napísať niekoľko listov,“ povedal do telefónu.
Zistili sme
Viete, že...
Meno Mikuláš pochádza z gréckeho Nikláos, čo znamená víťaziaci medzi ľuďmi, víťaz.
Nositelia tohto mena sú mimoriadne obľúbení medzi svojimi priateľmi. Mikuláš je láskavý, priamočiary a obetavý. Máva plnú hlavu nápadov, úvah, ktoré nevie uskutočniť, preto sa obracia na pomoc k svojmu okoliu. O ľuďoch má najlepšiu mienku a bezhranične im dôveruje. Nevie si predstaviť klamstvo a podvod. Nadovšetko si váži a cení úprimnosť, otvorenosť a vernosť.
red
Kto bol Sv. Mikuláš
Bol biskup. Pochádzal z bohatej gréckej rodiny.Najväčšiu úctu mu prejavovali veriaci v 8. storočí v Rusku. Odvtedy je patrónom tejto krajiny.
Postupne sa jeho kult šíril ďalej po celej Európe. Uctievanie svätého Mikuláša sa rozvinulo v 10. storočí v Nemecku. Podporovala ho cisárovná Theofana, grécka manželka cisára Ota II. V Nemecku sa ujal tiež zvyk mikulášskeho obdarúvania, ktorý sa uchoval dodnes.
Mikuláš sa stal nielen patrónom detí, ale aj požiarnikov, cestovateľov, hospodárov, miništrantov, panien, pútnikov, sudcov, notárov, lekárnikov, mlynárov, pekárom, obchodníkov, mäsiarov, rybárov, zajatcov či námorníkov. Je tiež ochrancom dobrého sobáša a pomocníkom v núdzi.
V gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je svätý biskup a divotvorca Mikuláš veľmi uctievaný. Jeho ikona sa spravidla nachádza v základnom rade ikonostasu celkom vľavo.
zdroj: internet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.