organizácia totiž aktívne pracuje už dve desaťročia.
HUMENNÉ. Základná organizácia SZD združuje 80 členov vrátane dia klubu zo Sniny. Ako jediná mimovládna organizácia v meste vydáva už 19 rokov štvrťročník DIA magazín pod vedením lekára Antona Adamíka. Od apríla 2001 sa jej členovia môžu stretávať v Edukačnom dia centre na novej poliklinike. Humenská verejnosť ju pozná ako pravidelného organizátora verejnej zbierky spojenej s meraním glykémie.
Spomínali predsedovia
Za dve desaťročia sa na poste predsedu vystriedali štyria predsedovia: Ľ. Hrehor, J. Hreňovčík, J. Trecák a L. Fekesházy.
„Pracovali sme, ako sa hovorí, na kolene. Nemali sme vlastnú miestnosť. Bolo nás len pár členov. Ťažko sa robilo,“ spomína Ľuboslav Hrehor, ktorý spolu s lekárkou – diabetologičkou Evou Mackovou staval základy.
Dve volebné obdobia Juraja Hreňovčíka boli „bojom za práva diabetikov. Písali sme rezolúcie, chodili sme po ministerstvách,“ hovorí.
Rozvoj kultúrnych, športových aktivít a cezhraničnej spolupráce bilancoval Jozef Trecák. „Zostarli sme s našimi členmi a prišiel čas na generačnú výmenu,“ hovorí spolu s manželkou Vierou, ktorá mu výdatne pomáha.
Mladí po novom
Novozvolená predsedníčka základnej organizácie Stanislava Tkáčiková si kladie za prioritu pritiahnuť do zväzu mladú a strednú generáciu.
„Treba pre nich zorganizovať rôzne akcie. Ozvláštniť obľúbené športové hry tenisovým turnajom, zriadiť webovú stránku. Už na nej pracujeme. Sľubujeme si od nej lepšiu komunikáciu,“ hovorí.
Nezáujem mladých ju mrzí. „V ankete sme sa pýtali na ich názor, čo by chceli robiť. Veľakrát sme ani nedostali odpoveď,“ konštatuje bakalárka študijného odboru edukátor pre klientov s cukrovou. „Budem sa snažiť zmeniť štýl edukácie, sprofesionalizovať ju, aby bola cielená. Myslím si, že to bude prínosom,“ dodáva Tkáčiková.
Diabetikov stále pribúda
Podľa neoficiálnych údajov je v dvoch humenských diabetologických ambulanciách dispenzarizovaných približne 4 500 pacientov s cukrovkou. Ročne ich podľa diabetologičky Oľgy Duraníkovej pribudne v jej ambulancii okolo stovky prevažne v strednom a staršom veku. Lekárka potvrdzuje, že edukovaný pacient si je do veľkej miere lekárom sám.
„Musím však povedať, že takých pacientov je málo, ani nie dvadsať percent. Práve títo pacienti sú vo zväze. Chcú vedieť o chorobe viac, chcú urobiť niečo pre svoje zdravie, vzdelávajú sa, zúčastňujú sa na rekondičných pobytoch,“ hovorí. „Viete, je to choroba, ktorá znamená odoprieť si veľa vecí, ktoré človeku robia radosť. Zakázané najviac chutí,“ vysvetlila Duraníková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.