Humenné sa ako jedno z mála miest na Slovensku môže pochváliť novou technológiou dezinfekcie vody v detskom bazéne. Pracuje na princípe UV žiaričov a ozonizátorov a je bezchlórová. To umožňuje, aby sa v bazéne mohli kúpať deti od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Mamičky a ich ratolesti sú už do kurzu plávania dojčiat a batoliat zapísané.
HUMENNÉ. Správa rekreačných a športových zariadení (SRaŠZ), ktorá detský bazén prevádzkuje, predstavila novú technológiu za 45-tisíc eur minulý týždeň.
Moderná technológia je bezchlórová. Pracuje na princípe UV žiaričov a ozonizátorov, má štyri výkonné filtre.
„Spĺňa také kritériá na dezinfekciu vody, že sa v bazéne môžu kúpať aj deti od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Dokáže zabezpečiť výmenu vody v bazéne s rozmermi 10 x 12 metrov a hĺbkou 80 centimetrov dvanásťkrát za 24-hodín. Teplota vody je požadovaných 34 – 36 stupňov,“ vysvetlil riaditeľ Správy Ján Ducko.
Stará technológia používala na dezinfekciu vody chlór, ktorý predstavuje zdravotné riziká pre deti s ochorením dýchacích ciest a astmou, u dojčiat a batoliat hrozia hnačky a alergie kože.
Momentálne prebiehajú komplexné skúšky bazéna. „Vzorky vody pri plnej záťaži bazéna odovzdáme na rozbor na hygienu, aby nám ich odobrili. Prvé deti by sme chceli vidieť v bazéne v strede budúceho týždňa,“ dodal.
Posilnenie svalstva aj imunitného systému
Katarína Kračuníková vedie certifikované kurzy plávania dojčiat a batoliat od šesť mesiacov do dvoch rokov. Držiteľkou certifikátu je rok, prax absolvovala v Banskej Bystrici a v Nitre. Už druhý mesiac má rozbehnuté kurzy vo Svidníku.
„Najmenšie deti sa vo vode hrajú, spievajú. Zoznamujú sa s vodou. V prvom kurze je zahrnutá aj abeceda potápania. Druhý kurz prehlbuje a rozvíja už naučené – orientáciu pod vodou, skoky do vody. Je to individuálne, všetko závisí od toho, ako dieťatko spolupracuje,“ uviedla.
Medzi prednosti plávania podľa jej slov patria otužovanie, posilňovanie svalstva, imunitného systému a v neposlednom rade aj adaptácia v kolektíve. „Je to akoby predplavecká príprava. Deti do piatich rokov nevedia skoordinovať pohyby rúk a nôh. Týmto deťom sa potom učí plávať ľahšie,“ zdôraznila.
Do humenského detského bazéna môže prísť päť - šesť mamičiek s deťmi. Kurz obsahuje 8 lekcií, jedna trvá 30 minút.
„Očakávam veľký záujem. Najbližšie je podobná aktivita v Prešove. Tu široko-ďaleko nič podobné nie je. Predpokladám, že prídu mamičky aj z iných okresov,“ dodala Kračuníková.
Detský bazén ešte treba dovybaviť prezliekacím kútikom, vodnými atrakciami a počas plávania je nevyhnutná prítomnosť zdravotnej sestry.
Mamičky sa tešia, deti ešte viac
„Už som s malým chodila na kurz v Prešove. Veľmi sa nám to obom páčilo. Priaznivo to vplývalo na jeho pohybový systém. Po kurze bol aktívnejší, kostra bola pevnejšia a zmysluplne sme využili voľný čas,“ pochvaľuje si Katarína Skružná, matka 18-mesačného Šimonka.
„Chcem, aby sa malý naučil nebáť sa vody a určite to prospeje jeho zdraviu. Mám ešte staršieho trojročného syna, ktorého tiež zapojím,“ hovorí Silvia Gogová, mama 14-mesačného Martinka.
„Zatiaľ nemám nijaké skúsenosti. Počula som, že sa niečo také chystá. Sme rady, že je to práve v Humennom,“ myslí si Vladislava Puškárová, matka polročnej Nelky.
Mária Bednárová, riaditeľka Materskej školy na Třebíčskej ulici, bude túto aktivitu rodičom odporúčať.
„Rozhodne. Chodievame s deťmi na desaťdňovú predplaveckú prípravu a niektoré deti sa boja vody. Pre nás je to potom o to ťažšie,“ hovorí.
Mária Sninčáková, riaditeľka MŠ Dargovských hrdinov, s kolegyňou súhlasí. „V starovekom Grécku hovorili o niekom, koho pokladali za menejcenného, že nevie čítať ani plávať. Plávanie radili medzi základné gramotnosti človeka. Preto je dôležité, aby sa deti čo najskôr naučili brať vodu ako živel, ktorý do ich života bežne patrí. Čím skôr sa naučia prekonať strach z vody, tým je to pre ich život prospešnejšie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.