Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Farmári z východného Slovenska by sa najbližšie roky nemali obávať o odbyt svojej produkcie mlieka. Najväčší výrobca syrov na Slovensku a v strednej Európe, závod Syráreň Bel Slovensko v Michalovciach zvyšuje produkciu syrov. Ročne potrebuje až 60 miliónov litrov mlieka.
MICHALOVCE. Závod Syráreň Bel Slovensko, a. s., v Michalovciach investoval na prelome rokov 2011 a 2012 do rozšírenia výrobných kapacít a do zvýšenia efektívnosti energetického hospodárstva 2,5 milióna eur a prijal 60 nových zamestnancov. V súčasnosti firma zamestnáva 570 ľudí.
Fabrika rozširuje výrobu hlavne kvôli zvyšujúcemu sa dopytu po ich syroch v zahraničí. Len na tento rok potrebuje 60 miliónov litrov mlieka.
Informácia potešila farmárov z východného Slovenska, ktorí zamestnávajú 400 zamestnancov a zabezpečujú až 80 percent dodávok mlieka pre michalovskú syráreň.
Potrebujú viac mlieka
Zatiaľ v syrárni nedokážu pokryť dodávky mlieka len dodávateľmi z východného Slovenska. Výrobca syrov preto v utorok inicioval stretnutie s výrobcami mlieka, ktorí pochádzajú z východného Slovenska.
“Naše potreby sú vyššie, ako je možnosť produkcie vo východoslovenskom regióne,“ vysvetlil riaditeľ syrárne Martin Buršák.
Naďalej preto dovážajú mlieko z Nových Zámkov. „Je to dosť ďaleko,“ potvrdil Buršák.
Dodal, že východné Slovensko zaznamenalo za posledné tri roky prepad dodávok mlieka takmer o 25 percent. Situácia sa však podľa Buršáka zlepšuje.
“Ten prepad sa zastavil. Produkcia mlieka, hlavne na východe Slovenska, postupne rastie. V januári vzrástla oproti decembru o 1,5 percenta a medziročne o vyše 3,5 percenta. Takže to sú dobré správy. Poukazujú na to, že poľnohospodári sa vracajú k mlieku ako k určitej záruke stability a prosperity,“ objasnil Buršák.
Farmári zvýšia produkciu
Syráreň odoberá mlieko od 42 subjektov z blízkeho okolia. „Je dôležité, aby boli dodávatelia pre firmu strategickými partnermi. Táto spolupráca garantuje ich rozvoj do budúcnosti,“ uviedol Zdeněk Janičkovič z Roľníckeho družstva Voľa, ktoré spolupracuje s michalovskou syrárňou už viac ako 20 rokov.
“Momentálne sa situácia na trhu s mliekom trošku stabilizovala. Stále to nie je to, čo by malo byť. Ešte veľa podnikov vyrába mlieko so stratou. Nákladová hranica je 40 centov a viac. Keďže nám odpadla červená nafta, zvýšila sa cena hnojív, chémie a práce, tak aj cena mlieka stúpa,“ vysvetlil farmár Juraj Mikita.
Záujem syrárne o viac mlieka ho potešil. “Určite zvýšime produkciu. Všetko sa ale odzrkadlí od ceny. Počkáme, aká bude cena a tak sa rozhodneme,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.