V lesoch pod Vihorlatom a neďaleko Zemplínskej šíravy rozkvitli v Národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina tisícky bledúľ. Turisti ich môžu obdivovať len z diaľky.
JOVSA. Lesy medzi obcami Jovsa a Poruba pod Vihorlatom v okrese Michalovce po roku opäť ponúkajú nádhernú prírodnú scenériu. Na rozsiahlom území rozkvitli bledule.
“Je to najväčšia lokalita bledule jarnej karpatskej na Slovensku s hojným výskytom, ktorý fakticky ani nie je možné spočítať,“ uviedol botanik Ladislav Palko zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat.
Rezervácia bola vyhlásená v roku 1956 práve na účely zachovania bledule. Má výmeru 257 hektárov.
Bledula jarná karpatská si vyžaduje vhodné vlhkostné pomery, ktoré nachádza v týchto premočených južných častiach lesa.
Ich najväčšia koncentrácia je pozdĺž potoka Myslina a v lesnom poraste rezervácie. Sú aj pri ústí potoka do Zemplínskej šíravy.
Za odtrhnutie hrozí pokuta
Pohyb v rezervácii je zakázaný. Ľudia nesmú bledule trhať ani poškodzovať. Sú zákonom chránené. Pozorovať ich môžu iba z diaľky.
Rezerváciu v týchto dňoch častejšie monitorujú ochranári. Spoločenská hodnota rastlinky je necelých 50 eur.
Podľa Palka turisti aj domáci si túto rastlinu vážia, už nedochádza k jej trhaniu a poškodzovaniu ako pred pár rokmi.
“V minulosti sme sa veľmi často stretávali s vykopávaním cibuliek a presádzaním do záhradiek. Zrejme pokročila osveta a ľudia to už nerobia,“ vysvetlil botanik.
Raritu obdivujú aj turisti
Starosta Poruby pod Vihorlatom Juraj Kriška potvrdil, že rastlina je pre niektorých turistov magnetom.
„Ja aj ľudia, ktorí tu žijeme, sme hrdí na kvety, ktoré tu rastú. Vidieť tu turistov, ktorí si ich fotografujú. Viem, že sem chodia aj ochranári, lebo táto rastlina je zákonom chránená. Rastie krátke obdobie, rýchlo zakvitne a potom odkvitne, ale v tomto čase tu vidieť turistov,“ uviedol Kriška.
Bledule v plnom kvete môžete obdivovať už iba desať dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.