STAKČÍN/ULIČSKÉ KRIVÉ. Na území Národného parku (NP) Poloniny sprístupnia pre turistov ďalšiu lokalitu s výskytom karpatských bukových pralesov. Ide o Národnú prírodnú rezerváciu Rožok, ktorá sa nachádza pri obci Uličské Krivé v okrese Snina.
Ako TASR informoval Miroslav Buraľ zo Správy NP Poloniny so sídlom v Stakčíne, štyri východoslovenské lokality s výskytom karpatských bukových pralesov sú pre svoj význam zapísané od roku 2007 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Jedna z nich sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch, ďalšie tri na území NP Poloniny. Súčasťou spomínaného zoznamu sú aj karpatské pralesy z územia Ukrajiny.
"Les pralesovitého charakteru, ktorý je v súčasnosti prístupný pre turistov na severovýchode Slovenska, sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Stužica nad obcou Nová Sedlica," priblížil Buraľ.
Časť pralesov je sprístupnených po turistickom chodníku aj vo Vihorlatských vrchoch, povedala pre TASR krajinárka Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Gabriela Lauková.
Rožok chcú sprístupniť do dvoch rokov
Fakty
NPR Rožok
- Lokalita pralesa sa nachádza v Bukovských vrchoch, prevažne na severných svahoch rovnomenného kopca Rožok v nadmorskej výške 460 - 780 m n.m.
- V lokalite je veľmi pekný rovnorodý bukový prales o výmere 66 ha.
- Hlavnou drevinou je buk lesný, len vo vyšších častiach sa ojedinele vyskytuje aj javor horský.
- Celá lokalita je chránená od roku 1965 v rámci NPR Rožok a platí v nej 5. stupeň ochrany.
- Prales Rožok je zároveň jednou zo série desiatich lokalít karpatských bukových pralesov (4 na Slovensku a 6 na Ukrajine), ktoré boli v roku 2007 zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Zdroj: www.pralesy.sk
Správa NP Poloniny chce vytvoriť adekvátne podmienky pre sprístupnenie Rožka najneskôr do dvoch rokov.
"Čaká nás v tejto súvislosti realizácia nového projektu z fondov Európskej únie. Jeho súčasťou bude napríklad vybudovanie náučného chodníka z obce Uličské Krivé smerom k pralesu," vysvetlil Buraľ.
Ďalší z pralesov NP Poloniny sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Havešová v katastrálnom území obcí Stakčínska Roztoka a Kalná Roztoka.
"Túto lokalitu pre turistické účely zatiaľ sprístupňovať nebudeme. Je určená predovšetkým na výskum a poznávanie štruktúry a dynamiky pralesovitých lesných spoločenstiev," uzavrel Buraľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.