Vypaľovanie trávy je nebezpečné a zákon ho zakazuje. Ľudí však neodradí ani možná 331-eurová pokuta. „Na jednom mieste zasahujeme aj viackrát po sebe, kým nedôjde k úplnému vyhoreniu,“ hovorí Peter Tričák, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.
HUMENNÉ. V tomto roku hasiči vo všetkých troch okresoch zasahovali pri vypaľovaní trávy a suchých porastov 64-krát.
Do štatistík Humenského okresu zapísali 32 zásahov, čo je o 13 viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. Horel porast v Brekove, Kamienke, Slovenskej Volovej. Najčastejšie zasahujú hasiči v blízkosti osady Podskalka.
Najväčší požiar bol podľa riaditeľa Tričáka v piatok 23. marca, keď sa oheň šíril do chránenej oblasti Sokolej a na pomoc museli prísť hasiči zo záchrannej brigády.
V Sninskom okrese štatistiky zhoršili požiare v Belej nad Cirochou, Klenovej a Hostoviciach.
V Medzilaborskom okrese najviac zamestnáva hasičov obec Krásny Brod.
Nebezpečenstvo je veľké
Riaditeľ Tričák upozorňuje, že vypaľovanie trávy a suchých porastov je nebezpečné.
„Aj malý oheň sa v zlomku sekundy zmení na rozsiahly požiar a môže ohroziť život, zdravie a majetok občanov,“ zdôrazňuje.
Zákon o ochrane pred požiarmi vypaľovanie trávy pod hrozbou vysokých sankcií prísne zakazuje. Fyzickým osobám hrozí pokuta vo výške 331 eur, právnickým až do výšky 16 596 eur.
Podľa Tričáka je výška pokuty dostatočná. Problém je inde. „Je ťažké preukázať zavinenie konkrétnej osobe. Pri príchode hasičského družstva sa na mieste väčšinou nikto nenachádza,“ hovorí.
Dôležité je rozlišovať spaľovanie horľavých látok a vypaľovanie porastov. Lokálne spaľovanie zákon za presne určených podmienok povoľuje.
„Ľudia rozdielu medzi vypaľovaním a spaľovaním rozumejú, ale aj napriek tomu porušujú zákon a vypaľujú suché trávnaté plochy a porasty. Z praxe vieme, že na jednom mieste zasahujeme aj viackrát po sebe, kým nedôjde k úplnému vyhoreniu,“ hovorí Peter Tričák.
Dobrou prevenciou sú hliadky
Aj napriek tomu, že vypaľovanie si v tomto roku nevyžiadalo ľudskú obeť ani väčšie materiálne škody, hasiči spokojní nie sú.
„Pri výjazdoch sa zbytočne mrhá ľudskými silami. V tomto období zaznamenávame zvýšené náklady na pohonné hmoty a údržbu hasičskej techniky. Často ide o ťažko prístupné miesta, kde nie je možný prístup s technikou a používajú sa jednoduché prostriedky na hasenie ako genfovaky a lopaty,“ hovorí Peter Tričák.
Do peňazí ide aj hliadkovacia činnosť. Za ostatné dva víkendy hliadkovali dvojčlenné hliadky hasičov na problémových trasách ako napríklad Hubková – chata či Brekov – Košarovce.
„Takáto prevencia je veľmi účinná. Neraz sa stalo, že hliadka odhalila požiar a zabránila jeho rozšíreniu,“ dodal riaditeľ humenských hasičov Peter Tričák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.