Korzár logo Korzár Zemplín

Vo filme o Baluďanskom si zahrali aj Humenčania

Režisér a scenárista František Palonder, humenský rodák, pred rokom našiel v Humennom to, čo hľadal.

V kaštieli v jezuitskej škole. Po latinsky číta komparzista Štefan Letko.V kaštieli v jezuitskej škole. Po latinsky číta komparzista Štefan Letko. (Zdroj: zš)

Čo minulého roku sľúbil, to v tomto splnil. Kaštieľ a skanzen sa stali ideálnym miestom na nakrúcanie scén z detstva významnej osobnosti Michala Baluďanského, rodáka z Vyšnej Olšavy, prvého rektora Petrohradskej univerzity. František Palonder nakrúca o Baluďanskom hraný dokumentárny film a nedávno si v ňom zahrali v komparze aj Humenčania. Režisér sľúbil premiéru filmu práve tu - do roka a do dňa.

HUMENNÉ. Keď na jeseň minulého roku odložil František Palonder nakrúcanie v Humennom na neurčito, niektorí nádejní komparzisti nádej stratili. „Nič z toho nebude,“ povedali si.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A – našťastie – nemali pravdu. Filmársky štáb obsadil kaštieľ i skanzen, naťahal káble, rozsvietil svetlá, rozložil rekvizity, zapol kameru a .... padla prvá klapka.

„Hraný film sa robí veľmi dlho. Keď je niekto svedkom filmovačky, zdá sa mu, že je to piplačka a beh na dlhé trate. Film má stovky záberov. Každú situáciu, ktorá sa odohrá za minútu, treba rozohrať na päť – šesť záberov z rôznych strán. Musím ich vidieť vopred v svojej mysli. Musím to mať nakreslené, potrebujem technický scenár. Musím to mať pripravené tak, aby som na pľaci nikoho nezdržiaval,“ povedal režisér Palonder.

„Robenie“ filmu je kumšt, nie remeslo. „Remeslo a kumšt sú dve rôzne veci. Je to tak, ako keď si v novinách prečítate fakty o niečom, správu, ktorá je pre vás dôležitá. Poézia sa možno zaoberá tým istým – belasým nebom, krásnym slnkom a nešťastnou devou, ktorá skočila do Laborca. Ale je to podané ináč. Oduševňuje nás, podáva nám obrazy, povznáša nás. To je rozdiel medzi remeslom a kumštom.“

SkryťVypnúť reklamu

Do roka a do dňa

Filmovanie bude prebiehať v piatich štátoch.

„Veľkú časť nakrútime v Sankt Peterburgu, kde Baluďanský pôsobil. V Budapešti, vo Viedni, vo Varadíne, v Sátoraljaújhely, kde študoval na gymnáziu, v Londýne, kde ako vyslanec cára zachraňoval mier medzi Anglickom a Amerikou, v Karlových Varoch, kde sa stretával so Šafárikom a českými buditeľmi. Zmapujeme celú jeho životnú púť – od narodenia až po smrť. Dúfam, že do konca roka filmovanie ukončíme. Keď zabehnem do strižne na dva-tri, mesiace, možno aj na päť, tak v marci – apríli by sme mohli urobiť slávnostnú premiéru,“ vyrátal režisér Palonder.

Na humenskú premiéru plánuje pozvať spevácky zbor z Vyšnej Olšavy.

„Veľmi sa na ňu teším. Tento film je ťažko vystrádané dieťa. Ale zaslúžil si ho slovenský národ, aj Rusíni, Maďari i Rusi, lebo každý považuje Baluďanského za svojho. Málokto však o tejto veľkej osobnosti vie. Chcel by som, aby bol príkladom pre mladých ľudí, aby bola zavedená medaila pre najlepšieho študenta na Košickej univerzite, ktorú kedysi Baluďanský ukončil. Aby aj na Petrohradskej univerzite dostával najlepší študent Baluďanského medailu, ako to bolo kedysi zvykom,“ dodal František Palonder.

SkryťVypnúť reklamu

Marián Slovák ani netušil, že ...

Známy slovenský herec Marián Slovák účinkuje vo filme v úlohe rozprávača. Hoci cestuje pracovne do Košíc a Prešova, v Humennom bol po prvýkrát. „Nechodievam často na východné Slovensko a žiaľbohu, nemám ho zmapované. Nie preto, že by som nechcel, ale život to tak zariadil,” povedal rodený Bratislavčan.

Priznal sa, že tak ako 99 percent Slovákov, ani on netušil, že takýto velikán pochádzal od nás. „Zoznámil som sa s touto mimoriadnou osobnosťou prostredníctvom scenára. Myslím si, že tento dokumentárny hraný film nám pomôže objaviť ďalšieho všestranného vzdelanca a humanistu, ktorý tu žil pred dvesto rokmi. Po Belovi a Štefánikovi je to ďalší náš krajan, ktorý významom prekročil hranice krajiny,” uviedol.

S našou slovenskosťou a vzťahom k vlastným dejinám je to trochu zložité. „S obľubou sa bijeme do pŕs, ale na štúdium, prenikanie do hĺbky, spoznávanie a uctenie si velikánov akoby sme nemali vlohy. Sme mladé etnikum, mladý národ a nikto od nás nevyžadoval, aby sme boli na seba hrdí,“ povedal.

Ako ďalej dodal, Slováci by sa mali navzájom viac spoznávať. „Zatiaľ sme rozatomizovaní, ale to sa rokmi spraví,“ myslí si.

Kolísala malého Miška

Eva Jacevičová, učiteľka literárno-dramatického odboru na Základnej umeleckej škole v Humennom, priviedla pred rokom na kamerové skúšky do miestnej televízie svojho žiaka. Okamžite upútala režiséra, ktorú ju v predstavách už videl v úlohe matky malého Miška.
Začalo sa presviedčanie. „Bolo to nečakané prekvapenie. Nedostala som príležitosť povedať nie. Keď som sa pokúšala povedať nie, pán režisér to aj tak nerešpektoval. Prehovoril ma,“ povedala tesne pred nakrúcaním.
Napokon kolísanie malého syna v domčeku za zvukov uspávanky v podaní vynikajúcej speváčky ľudových piesní Márie Mačoškovej zvládla na výbornú.

Humenčania v komparze

Humenčania si v komparze zahrali spolužiakov malého Michala a dedinčanov. Ak si myslíte, že ísť pomalým krokom do cerkvi, spievať s popom Hospody, pomiluj, vyjsť z cerkvi a s lampášom v ruke sa rozísť po domoch sa dá zvládnuť za hodinku, ste na veľkom omyle.

Povel štart platil pre kameru, pohyb pre komparzistov. Štyrikrát, päťkrát to isté, dlhé čakanie na „naštelovanie“ techniky, vietor fúkal, cerkev nezohriala, ale pán režisér bol milý a trpezlivý. Dovolil nám zohriať sa v kaštieli teplým čajom a na „pľac“ nás doviezol televízny mikrobus. Päť „filmárskych“ hodín neľutoval nik.

Splnenie detských snov

Kvetoslava Fečíková si získanú skúsenosť pochvaľuje. „Veľmi sa mi takáto práca páči. Je to splnenie môjho detského sna – účinkovať v historickom filme. Pocity sú úžasné,“ povedala pri vyzliekaní z kostýmu.

Dôchodcovi Miroslavovi Mihalčinovi sťažovali artikuláciu poriadne bajúzy, ktoré mu nalepila pani maskérka. „Vzal som to ako výzvu. Ešte som nikdy nič podobné nerobil. Je to príjemné na sklonku života mať takýto zážitok. Budem šťastný, keď sa – pri svojom veku – dožijem premiéry,“ povedal so smiechom.

Štefan Letko si vo filme zahral dvojrolu. Ráno ako prísny jezuita učil chlapcov v kolégiu latinčinu, popoludní ako vážený dedinčan kontroval popovi v cervi „Hospody, pomiluj“.

„Zvládol som to. Snažil som sa vyhovieť požiadavkám režiséra a urobiť niečo prospešné. Voľakedy som robil kantora, ale latinčina ma trochu zaskočila. Snažil som sa, niekoľkokrát sme to opakovali. Som spokojný a som rád, že som sa dostal do tejto sféry,“ povedal na záver náročného filmovacieho dňa, keď sa už pomaly zmrákalo.

Fakty

Kto sú

Michal Baluďanský (Michail Andrejevič Balugjanskij) 1769 Vyšná Olšava, dnes okres Stropkov - 1847 Sankt Peterburg, Rusko

Pedagóg, národohospodár, právnik, štátny činiteľ, univerzitný profesor, zakladateľ a prvý rektor Sankt-Peterburskej univerzity.

František Palonder, humenský rodák (1954)

Režisér, spisovateľ a scenárista, absolvent moskovského filmového inštitútu VGIK (odbor réžia hraného a televízneho filmu).

red.



Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 139
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 5 239
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 009
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 624
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 943
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 774
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 761
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 529
  1. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  2. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  3. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  4. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  5. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  6. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  7. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  8. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 690
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 986
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 247
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 145
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 9 318
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 7 950
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 830
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 303
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  2. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  3. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  4. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  5. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  6. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  7. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  8. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 690
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 23 986
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 247
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 145
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 9 318
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 7 950
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 830
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 303
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu