V súčasnosti je v ňom evidovaných 127 členov, klub každoročne organizuje okolo dvadsať akcií.
STRÁŽSKE. Klub slovenských turistov Chemko Strážske sa stará o turistické značenia, vystavali prístrešok na Krivoštianke, vybudovali balkón na Zamkovského chate vo Vysokých tatrách, do roka zorganizujú dvadsať výstupov po celom Slovensku. Z ich radov vzišli vysokohorskí sprievodcovia, zdolali i Mont Blanc.
Vznik Klubu slovenských turistov v Strážskom sa datuje do roku 1962. V novovzniknutej telovýchovnej jednote Chemko boli popri turistoch aj futbalisti a volejbalisti.
Vtedajší direktor Vála si podľa historky zavolal miestnych inžinierov a povedal im: „Chlapci, dělejte taky turistiku, protože všechny peníze žerou futbalisti.“ Odvtedy si tradíciu tohto športu v Strážskom zachovávajú pol storočia.
Členom turistického klubu sa môže stať ktokoľvek po zaplatení členského poplatku. Okrem výstupov a zdolávaní náročných cieľov vo vysokých nadmorských výškach majú turisti pripravené podujatia, v ktorých môžu preukázať svoje zdatnosti. Veľmi obľúbeným sa stal vrh polenom, pretláčanie lanom alebo hod šípkami.
„K turistike ma priviedla hanba,“ spomína jeden z členov KST Chemko Strážske – Ján Sabo.
„Keď som bol vojakom základnej služby, mal som kolegu z Prahy. Zoznámili sme sa a povedal som mu, že pochádzam zo Strážskeho. Český kolega ma zarazil. Zdôveril sa mi, že okolie Brekovského hradu navštevuje každý rok. Vtedy som býval v Strážskom už 12 mesiacov, ale Brekov som dosiaľ nenavštívil. Zahanbil som sa a povedal si dosť.“
Po svojom návrate domov spoznal krásy turistiky so všetkým, čo k tomu patrí.
Zdolali aj najvyšší vrch Európy
V jednom roku usporiadajú okolo dvadsať akcií. KST Chemko Strážske má zmapované takmer celé Slovensko. Navštevujú Vysoké Tatry, Slovenský raj či Poloniny. V januári absolvovali 37. ročník výstupu na Sninský kameň.
Neprekážali im mínusové teploty. Pohľad na zasneženú krajinku sa vyrovnal rozprávke.
Všetky túry, ktoré klub zdolal, sú zmapované v kronike bývalého predsedu KST Chemko Strážske Jozefa Kormanika, ktorý už v roku 1975 stál na Gerlachovskom štíte.
„Oficiálne máme 127 evidovaných členov,“ hovorí predsedníčka klubu Eva Michlovičová. „Štyria z nich sú vysokohorskí sprievodcovia. Medzi najnáročnejšie výstupy, aké naši členovia absolvovali, určite patrí aj zdolanie Lomnického štítu. Musíte mať medzi sebou vodcu, idete dokonca mimo vyznačeného turistického chodníka.“
Ani zahraničie im nie je neznáme. Po revolúcii sa niektorí členovia vybrali na Dolomity, zdolali taktiež najvyššiu horu Európy – Mont Blanc (4 810 m).
Bodliak
Popri KST Chemko Strážske pôsobil desať rokov turistický oddiel mladých s názvom Bodliak. Deti viedol Ján Sabo a mal 34 členov. Z radov Bodliaka vzišiel aj bronzový medailista z majstrovstiev Slovenska v pretekoch turistickej zdatnosti.
Na jednom z výstupov na Kapušiansky hrad predviedli chlapci z turistického oddielu mladých svoje schopnosti, keď vyškolili učiteľku v správnom narábaní s buzolou.
V batohu žiadneho turistu nesmie chýbať voda, čaj, ľahká strava a obväzy. Zídu sa aj pršiplášte. Veľmi dôležitá je tiež dobrá obuv. Vedúci členovia turistického klubu by vás na výstup v botaskách nevzali.
„Medzi najčastejšie zranenia pri turistike určite patrí vyvrtnutie členka,“ hovorí dlhoročný člen Klubu slovenských turistov v Strážskom Ing. Ján Jevin.
„Ťažké zranenia sa nám doteraz vyhli. Riziko stúpa, keď dlho prší. Kamene sú klzké, človek musí byť opatrnejší.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.