Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Klub vojenskej histórie Beskydy z Humenného obnovil nad obcou Výrava v okrese Medzilaborce dva vojnové cintoríny z I. svetovej vojny. V teréne sprístupnia aj náučný chodník. Priamo v teréne tak pripomenú boje veľkej ofenzívy ruskej armády v marci a apríli 1915.
VÝRAVA. Klub vojenskej histórie Beskydy obnovil vojnový cintorín Výrava – kóta 600 a Výrava – kóta Pod kobylou.
V marci a apríli 1915 sa nad Výravou stretli v ťažkých bojoch vojaci ruskej a rakúsko–uhorskej armády.
„Rusi v rámci veľkej ofenzívy od Karpát určili miesto najsilnejšieho útoku priestor od Krásneho Brodu po Výravu,“ povedal predseda klubu Martin Drobňák.
„Boje, ktoré tu prebiehali, predstavujú jednu z najkrvavejších epizód Veľkonočnej bitky v Karpatoch. Vyžiadali si tisícky padlých, ranených a zajatých vojakov na oboch stranách frontu. Pozostatkom bojov je množstvo vojnových cintorínov a viditeľné línie zákopov na úpätí karpatských kopcov,“ dodal.
Trojročná obnova
Myšlienkou obnovy dvoch cintorínov nad Výravou, na ktorých leží spolu skoro 1 300 padlých, sa zaoberali od roku 2008. Ich lokalizácia v teréne bola náročná. Cintoríny nikto neudržiaval už desaťročia.
S obnovou dvoch cintorínov začali v roku 2009 podľa archívnych dokumentov z Vojenského historického archívu Bratislava. Pri prácach použili prírodné materiály.
„S rekonštrukciou tretieho vojnového cintorína začneme tohto roku. Všetky práce robia dobrovoľníci,“ povedal Drobňák.
Túto sobotu sa vo Výrave stretnú členovia klubu, ich sympatizanti a verejnosť na turistickom pochode Po stopách Veľkonočnej bitky.
„Je to už druhý ročník, no teraz to bude vyvrcholenie obnovy cintorínov, ktoré budú aj zasvätené,“ povedal Drobňák.
Členovia klubu sprístupnia aj náučný chodník. „Začína sa v centre obce. Je označený tradičnými turistickými značkami. V teréne je sedem informačných tabúľ. Chodník vedie k obom cintorínom. Ľudia sa priamo na miestach rozhodujúcich bojov dozvedia podrobnejšie informácie,“ dodal Drobňák.
Múzeum a ákopy
Členovia klubu chcú aj stálu expozíciu k udalostiam Veľkonočnej bitky v Karpatoch priamo vo Výrave. Podľa historických podkladov a dobových technologických postupov by v krajine chceli zrekonštruovať aj zákopové línie.
Drobňák uviedol, že by boli radi, ak by sa im to podarilo do roku 2015. „Na sté výročie bitky by sme chceli mať hotové určite aspoň múzeum. Už teraz máme v obci vyhliadnutý objekt,“ uzavrel s tým, že pred nimi je aj zháňanie potrebných financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.