Michalovských seniorov čaká rapídne zvýšenie poplatkov za sociálne služby. Zdražovanie sa dotkne dôchodcov, ktorí bývajú v zariadení pre seniorov a ľudí využívajúcich opatrovateľskú službu. V niektorých prípadoch stúpnu ceny za sociálne služby až trojnásobne.
MICHALOVCE. Seniori z Michaloviec zaplatia od 1. júna za ubytovanie a sociálne služby v Zariadení pre seniorov (ZPS) až o polovicu viac ako doteraz.
Mestskí poslanci schválili v utorok všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa zvyšuje výška úhrad za sociálne služby v meste.
Novela nariadenia sa dotkne radikálne aj ľudí, ktorí bývajú doma a využívajú opatrovateľskú službu. Za túto službu zaplatia od septembra v niektorých prípadoch až o 300 percent viac ako doposiaľ.
Michalovská samospráva tvrdí, že novým nariadením len reaguje na zmeny v zákone o sociálnych službách, ktoré schválila ešte predchádzajúca vláda.
Podľa zákona platného od 1. marca 2012 sa majú dôchodcovia viac podieľať na úhradách za sociálne služby. Seniori sú z dramatického zvyšovania znepokojení.
Ide o výrazné zvýšenie
Zástupca prednostu Mestského úradu v Michalovciach Gabriel Dorič vysvetlil, že mesto malo doteraz najnižšie ceny za sociálne služby v regióne.
Preto ich terajšie zvýšenie pocítia klienti najradikálnejšie. Najviac okolo 120 ľudí, ktorí využívajú opatrovateľskú službu. Ak klient prispieval doteraz na službu 30 eurami, po novom zaplatí okolo 130 eur.
„Ide o dosť výrazné zvýšenie. Niekde je to až o 200, 300 percent až trojnásobne,“ uviedol Dorič.
Preto poslanci schválili odklad účinnosti tohto nariadenia od septembra. “Lebo títo ľudia potrebujú určitý čas na adaptáciu, prehodnotenie svojich možností,“ dodal Dorič.
Potvrdil, že v domove pre seniorov pôjdu ceny za služby zhruba o polovicu hore už od 1. júna.
Zdraženie pocítia stovky dôchodcov
Zmena sa najviac dotkne 178 dôchodcov, ktorí bývajú v Zariadení pre seniorov na Hollého ulici. Tí, ktorí doteraz platili v priemere 160 eur mesačne, zaplatia od 1. júna približne o sto eur viac.
„Niektorí to berú, že je to nevyhnutné, niektorí majú problémy, lebo priemerný dôchodok v našom zariadení je 360 eur,“ vysvetlila riaditeľka ZPS Agnesa Repovská.
Mnohým zostane na prežitie len 20 percent životného minima – 39 eur. “Mnohí budú mať problémy,“ pripustila riaditeľka.
Riaditeľka dodala, že nedoplatky a rozdiely, ktoré dôchodcom vzniknú, budú musieť uhradiť ich deti a príbuzní.
„Máme v pláne zvolať aj stretnutie u tých klientov a príbuzných, kde dochádza k takýmto rozdielom, aby sme to spoločne nejakou formou riešili,“ dodala riaditeľka.
Uviedla, že ide približne o 30 percent klientov. Niektorí seniori v snahe ušetriť budú radšej obývať menšiu plochu.
„Niektorí sa už rozhodli, že radšej budú bývať po dvaja. Tým pádom tie úhrady budú nižšie,“ doplnila riaditeľka.
Dôchodcovia sú znepokojení
Zo zvýšenia nie je nadšená ani 69-ročná Margita Tkáčová, ktorá býva v ZPS 9 rokov.
„So službami som veľmi spokojná, ale znepokojuje nás, že sa to bude zvyšovať. Dôchodku toľko nemáme a prispieť nemá kto. Žiaľbohu moja dcéra zomrela 44-ročná. Syn má zasa dvoch študentov, sám robí, takže ťažko. Teraz platím 160 eur. Na lieky dávam vyše 50 eur,“ uviedla dôchodkyňa.
82-ročného Jána Kušníra zdražovanie tiež neteší, ale vníma ho ako nevyhnutnú realitu.
„Dotkne sa nás to, ale až také bolestivé to nebude. Myslím, že bude sa to dať riešiť tak, aby to bolo pre každého dostupné. Nemôžeme ani my stáť bokom, keď je taká situácia v štáte,“ povedal Kušnír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.