MICHALOVCE/STRÁŽSKE. So zanedbanými komínmi sa kominár stretáva všade, kam ho zavolajú. Ich nesprávne udržiavanie môže mať katastrofálne následky. Pri kontrole sa odborne spôsobilá osoba zameriava na priechodnosť a čistotu spalinovej cesty, protipožiarnu situáciu v blízkosti komína, dymovodov a spotrebiča palív. Pri čistení odstráni zistené nedostatky.
Ľudia sú nepoučiteľní
Podľa zákonnej vyhlášky sa musí komín udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie.
Okrem bezpečnostného hľadiska treba vidieť aj to ekonomické. Neudržiavaný komín má menší ťah. Produkty spaľovania neodvádza dostatočne a spoľahlivo. Ohrozujú sa životy ľudí a majetky domácností. Usadené nečistoty sú spravidla vysoko horľavé. Pri ich nahromadení sa môžu vznietiť. Zanesený komín má slabý ťah, preto sa zvyšuje spotreba paliva.
„Chytrí sa učia na cudzích chybách, múdri na vlastných, ale nájdu sa aj nepoučiteľní,“ hovorí kominár Viliam Harvan. „Dobrou správou je, že domácnosti volajú do kominárstva oveľa častejšie než v minulosti. Najmä pred začiatkom vykurovacej sezóny. Dokonca máme aj pravidelných zákazníkov. Údržba komínov v regióne je však naďalej podceňovaná a zanedbávaná.“
O stave komínov sa dozvedajú od hasičov
Väčšia časť komínov, s ktorými sa pán Harvan stretol, je v dobrom stave.
„O mnohých dymovodoch však nemáme žiadne výsledky, pretože ich majitelia údržbu podceňujú, alebo o nej ani nevedia,“ hovorí kominár Harvan. „Sú pre nás neznáme a to je zlé. O ich stave sa neskôr dozvedáme od hasičov a záchranárov.“
Zemplínčania len potvrdzujú slová kominára. Niektorí si komín nechajú vyčistiť pravidelne, iní až takí dôslední nie sú. „Raz do roka nám ho prídu vyčistiť. Určite nie viackrát,“ priznal sa Branko Kozma z Michaloviec. Anna Dolhomútová zo Strážskeho kladie dôraz na čistý komín. „Naša piecka je počas zimy v neustálej permanencii. Vytápame ňou celý dom. Stále na začiatku jesene nám komín príde vyčistiť kominár.“
Sobrančan Peter Navrátil nedáva čistiť komín pravidelne, no dôležitosť tohto úkonu nepodceňuje. „Komín nečistíme pravidelne, skôr občasne. Ale vyslovene čistenie nezanedbávame. Práve kvôli požiarom to neignorujeme. Zvyčajne sa čistí raz za tri roky,“ povedal.
Vedeli ste?
Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách, ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče (pece, krby), raz za:
štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá (drevo) alebo spotrebiče na kvapalné palivá,
šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou.
mano
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.