HUMENNÉ. Deti pozvaných mamičiek navštevujú špeciálnu triedu v Materskej škole na Tyršovej ulici a Spojenú internátnu školu v Humennom. Prítomné boli aj obe riaditeľky Adriana Tovarňáková a Katarína Typčuková.
Nie sú samy
„Chceli sme, aby mamičky cítili, že niekto vníma ich väčšiu obetavosť a obdivuje ich silu pri zvládaní životných situácií, ktoré nie sú vždy v týchto rodinách jednoduché,“ povedala Nataša Mocáková z odboru kultúry, športu a mládeže Mestského úradu v Humennom. Mamám sa prihovoril a obdaroval ich kvetom a darčekom viceprimátor Andrej Semanco.
Znásobená láska
Mnohé mamičky neskrývali dojatie.
„Dá sa to zvládnuť. Človek si zvykne. Už to neberiem ako problém,“ hovorí Jana Galajdová, mama 22-ročného postihnutého syna. „Najťažšie bolo vyrovnať sa s tým, že je moje dieťa iné. Teraz je to už pohodička. Hoci je už chlap, stále je to naše dieťatko. Dáva nám toľko lásky!“ dodáva pani Jana, ktorá pracuje v špeciálnej triede MŠ ako asistentka učiteľa. Snaží sa mamám pomáhať. „Mám vlastné skúsenosti. Všeličím som prešla. Mamičkám radím. Hovorím im – aj ja som taká bola, aj ja som tak rozmýšľala. Ale príde čas, keď si človek povie – je dobre tak, ako je, že nie je horšie.“
Pani Eva Hlodinková sa stará o dvadsaťročného hendikepovaného syna. „Takéto dieťa dáva viac čistej radosti. Tá prekryje aj fyzickú námahu, ktorú musíme vynakladať. Stále hovoríme, že máme doma anjela. On je naše slniečko,“ hovorí. Trápi ju však fakt, že v meste niet zariadenia, ktoré by mohli dospelí postihnutí ľudia navštevovať. „Obdobie školskej dochádzky dieťaťa je pre rodinu ľahšie. Dá sa hovoriť o určitej kvalite života rodiny. Keď ale deti skončia školu, nastáva doba prázdna. Takéto zariadenie nám v Humennom chýba. Apelujem na kompetentných, aby sa touto otázkou zaoberali. V opačnom prípade nastáva úpadok dieťaťa a to zasiahne život celej rodiny,“ dodala pani Eva, ktorá učí na Spojenej škole internátnej.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.