Mestskí policajti, hasiči a včelári odstraňovali v posledných dňoch v Michalovciach roje včiel, ktoré sa usídlili v blízkosti škôl, na sídliskách, v areáli nemocnice a na železničnej stanici. Včelári upozorňujú ľudí, aby sa rojom radšej vyhli a nesnažili sa ich likvidovať alebo vyhnať na vlastnú päsť.
MICHALOVCE. Obyvateľom Michaloviec už niekoľko dní naháňajú strach niekoľkotisícové roje včiel. Mnohé z nich sa usídlili na stromoch pod oknami obytných domov a v blízkosti základných a materských škôl.
Zástupca náčelníka mestskej polície v Michalovciach Marcel Medviď potvrdil, že za necelé dva týždne asistovali pri odstraňovaní včelích rojov v meste až päťkrát. Dodal, že ľudia zo strachu volajú prevažne mestskú políciu.
“My situáciu najprv vždy preveríme a potom kontaktujeme včelárov, ktorí odborným spôsobom roj odchytia. Ak je roj v blízkosti škôl, na sídlisku a môže dôjsť k ohrozeniu ľudí, voláme aj hasičov, ktorí zasahujú vo výškach,“ spresnil Medviď.
Sú takmer všade
V priebehu štrnástich dní odstránili päť rojov. Včely sa usídlili pri železničnej stanici, na stene budovy infekčného oddelenia v areáli michalovskej nemocnice, pri obytnom dome na ulici Nad Laborcom a na ulici Terézie Vansovej.
Vo štvrtok popoludní odstraňovali roj, ktorý sa zdržiaval na strome na Okružnej ulici v blízkosti základnej školy a sedemposchodového obytného domu. Na mieste zasahovali aj michalovskí hasiči.
Pomocou vysokozdvižnej plošiny z Technických a záhradníckych služieb odchytili do špeciálnej nádoby roj, ktorý sa usídlil na strome približne štyri metre nad zemou.
Obyvatelia sídliska zavolali mestskú políciu, pretože popod roj prechádzalo množstvo detí, ktoré išli do školy alebo na sídlisko.
Včelár: Roj nechajte na pokoji
Včelár Vincent Nadanyi vraví, že včelí roj štandardne nie je nebezpečný. Pripúšťa však, že môže zareagovať agresívne na prudké pohyby alebo vibrácie v jeho blízkosti.
“Rozhodne by ľudia nemali včely dráždiť, do roja šťuchať palicou, alebo doň hádzať kamene a iné predmety,“ vysvetlil Nadanyi, ktorý asistoval pri viacerých odchytoch včiel v meste.
Dodal, že roje včiel sa objavujú v mesiacoch máj a jún. Počas rojenia sa včely rozmnožujú. Z úľa vtedy vyletia a usídlia sa prevažne na stromoch.
Včely po odchyte premiestnia na karanténne miesto. Napríklad do lesa alebo prázdneho úľa na opustenom mieste. Ak sú včely zdravé, prevezme si ich potom včelár, ktorý o ne prejaví záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.