Rodičia sú presvedčení o tom, že kapacity sú nedostatočné. Samospráva v tomto smere nijaké aktivity neplánuje.
HUMENNÉ. Dospelé osoby s postihnutím môžu denne dochádzať do Rehabilitačného strediska na Ul. Čsl. armády.
Evu Hlodinkovú, matku dvadsaťročného postihnutého syna trápi, že v Humennom niet dostatok možností umiestniť dospelého človeka s postihnutím do denného zariadenia sociálnych služieb.
„Keď deti skončia základnú školu, praktickú strednú školu alebo učilište, nastáva doba prázdna. Rodičia nemajú možnosť dať dieťa do kolektívu seberovných, kde sa cíti dobre, kde mentálne neupadá,“ hovorí. V opačnom prípade nastáva regres, čo sa nepriaznivo odzrkadlí na živote celej rodiny.
Pani Hlodinková sa sama zaoberala myšlienkou sprevádzkovať podobné zariadenie. Pribrzdil ju nedostatok finančných prostriedkov. „Apelujeme na to, aby sa rozšírili kapacity už jestvujúceho zariadenia, alebo sa zriadilo nové. Aby mesto myslelo aj na takýchto občanov,“ dodáva.
Humenská samospráva na otázku, či plánuje zriadiť podobné zariadenie, reagovala krátkym stanoviskom.
Uviedla v ňom, že „mesto Humenné v rámci svojich dvoch denných centier umožňuje vykonávať aktivity buď spoločenského, alebo kultúrneho charakteru aj pre rôzne zväzy zdravotne ťažko postihnutých občanov.“ Denné centrá sú na Duchnovičovej a Laboreckej ulici a využívajú ich prevažne seniori.
Kapacita postačuje
Na území mesta poskytuje sociálnu službu ambulantnou, teda dennou formou Rehabilitačné stredisko. Patrí pod Centrum sociálnych služieb Garden (CSS) a nachádza sa na Ulici Čsl. armády na Sídlisku I. Kapacita je 14 miest.
Klientom ponúka rehabilitačnú starostlivosť a ergoterapiu v predpoludňajších hodinách, popoludnie je vyčlenené oddychovým, relaxačným aktivitám, vychádzkam. K dispozícii je možnosť celodenného stravovania.
Podľa slov riaditeľky CSS Garden Jany Kulanovej Domov sociálnych služieb na Podskalke popri celoročnej a týždennej forme poskytuje sociálnu službu aj ambulantnou formou. „Kapacita ambulantného pobytu je 15 a v súčasnosti máme 3 miesta neobsadené,“ hovorí.
Valéria Rybarčáková, zástupkyňa riaditeľky CSS Garden, pracuje ako vedúca úseku sociálnej práce, výchovy a ergoterapie, zdôrazňuje, že zmysluplné trávenie času pod dohľadom odborného personálu je pre týchto klientov zvlášť dôležité. „Nejde o to, byť pod dozorom a sledovať zapnutú televíziu,“ hovorí.
V súčasnosti je podľa jej slov trendom nerozširovať kapacitne už jestvujúce zariadenie. „Nejde sa cestou budovania obrovských komplexov. Trend je presne opačný,“ dodáva.
V minulosti sa aktivisti na báze občianskeho združenia snažili zriadiť podobné zariadenie na Dubníku. V tom čase spustila prevádzku Spojená škola internátna na Komenského ulici a akútna potreba denného zariadenia stratila na naliehavosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.