MICHALOVCE. Pani Helenu k paličkovaniu priviedla jej susedka. „Zháňala pred dcéru vzory na paličkovanie. Dovtedy som o tom nemala ani tušenie. Prezerala som tie časopisy a zapáčilo sa mi to. Jej som poslala nejaké obrázky, no aj sama som sa začala o to zaujímať,“ opísala začiatky.
Neskôr absolvovala kurz paličkovania. Napriek tomu jej to zo začiatku veľmi nešlo. „Aj som si poplakala, ale manžel ma povzbudzoval. Hovoril mi nech nad tým viac sedím a nevzdávam to.“
A trpezlivosť sa oplatila. „Tak ma to zobralo, že odvtedy takmer niet dňa, aby som aspoň polhodinku nepaličkovala,“ povedala s úsmevom.
Pani Kočišková sa v minulosti venovala pleteniu, vyšívaniu aj háčkovaniu, no teraz sa už naplno venuje len paličkovanej čipke. „Baví ma to a mám z toho radosť.“
Motívy čipiek sú od výmyslu sveta. „Väčšinou robím kresťanské symboly, ľudové motívy, kvety.“
Ako dodala, fantázii sa medze nekladú a paličkovaním sa dá vytvoriť prakticky akýkoľvek motív. Inšpiráciu čerpá hlavne z výstav, ktoré navštevuje, ale aj z internetu.
Paličkovanie sa dá aj „odfláknuť“
Motív na paličkovanie sa musí najprv pripraviť. „Ja neviem kresliť. Ale mám veľa známych, na ktorých sa obraciam a tí mi to nakreslia.“
K paličkovaniu potrebujete podstavec, kde sa umiestni valec. „Tam sa dá podklad, podľa ktorého sa paličkuje. Keď je čipka hotová musí sa naškrobiť, aby sa nestiahla,“ vysvetlila.
A ako dlho trvá vytvorenie paličkovanej čipky? „Záleží to od zložitosti motívu. Niečo dokážem urobiť aj za jeden či dva dni. Čipka bežnej veľkosti sa rodí zhruba dva týždne, niektoré väčšie aj mesiac.“
Podľa pani Kočiškovej je precíznosť na prvom mieste. „Keď to chce človek robiť dobre, musí si na tom dať záležať a to trvá dlhšie. Dá sa to aj 'odfláknuť', ale ja nie som taký typ. Radšej to odstrihnem a nanovo začnem, keď mi to nejde.“
Napriek bohatým skúsenostiam s paličkovaním netvrdí, že jej práca je dokonalá. „Aj po toľkých rokoch môžem povedať, že sa mám čo učiť.“
Výstava v galérii
Paličkovanie sa snaží odovzdať aj ďalším generáciám. „Chodíme učiť paličkovanie deti do škôl, ale aj starších ľudí. Učíme toho, kto má záujem.“
Dodala, že na paličkovanie nie je potrebný žiadny špeciálny talent. „Kto má vzťah k ručnej práci, ten sa to naučí.“
Pri príležitosti životného jubilea 65 rokov prebieha výstava paličkovanej čipky pani Kočiškovej v galérii Zemplínskeho osvetového strediska. Výstava Radosť z čipiek potrvá do 14. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.