Napríklad za pobyt v zariadení pre seniorov zaplatí dôchodca podľa nového nariadenia o sto eur viac ako doposiaľ. Petíciu zatiaľ podpísalo vyše 600 ľudí.
MICHALOVCE. Dôchodcovia zo Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľskej služby v Michalovciach sa od 1. júna majú viac podieľať na úhradách za sociálne služby.
Michalovskí poslanci schválili toto nariadenie v apríli na základe zákona, ktorí prijala predchádzajúca vláda.
Členovia klubov dôchodcov, zväzu zdravotne a telesne postihnutých a ďalší seniori spisujú petíciu, ktorou chcú upozorniť na tvrdosť tohto zákona.
Hoci sa už o novele a potrebe zmeny zákona o sociálnych službách živo diskutuje, Jaroslav Koščo zo Základnej organizácie Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Michalovciach tvrdí, že ich petícia má zmysel.
„Nechceme len tak nečinne sedieť a čakať. Vládu chceme upozorniť na tvrdosť tohto zákona a jeho nevyhnutnú a rýchlu zmenu. Nepríjemne to zasiahne občanov bývajúcich v zariadení pre seniorov a v domoch sociálnych služieb. Kto má nízky dôchodok, môže mu byť celý odobratý a zostane mu len čiastka 38 eur na mesiac. To je veľmi nešťastné a smutné. Hoci sa michalovskí poslanci priklonili k tým nižším poplatkom, my sa prikláňame k tomu, aby bol zákon novou vládou prehodnotený, aby sa našlo nejaké riešenie,“ vysvetlil Koščo.
Dodal, že v okrese, kde miera nezamestnanosti dosahuje vyše 20 percent, sa seniori na svoje nezamestnané deti obrátiť nemôžu.
„Je to značný zásah aj do rodín užívateľov. Pokiaľ za neho majú platiť súrodenci alebo majú za neho doplácať deti, ktoré nemajú peniaze a prácu. Je to veľmi biedne riešenie. Ľudia sú naozaj nespokojní,“ povedal.
Rozhodne sa do konca júna
Zástupca prednostu mestského úradu v Michalovciach Gabriel Dorič vysvetlil, že napriek tomu, že sa v týchto dňoch o zmene zákona intenzívne diskutuje, samospráva zatiaľ poplatky nemení.
“Zákon, ktorý schválila ešte predchádzajúca vláda, je naďalej platný a takisto aj VZN, ktoré sme schválili,“ uviedol. Dodal, že ak parlament schváli zmenu, mesto nariadenie zmení.
Novelu zákona považuje za neúnosnú aj súčasný minister práce Ján Richter. K zrušeniu ustanovení zákona má dôjsť na júnovej parlamentnej schôdzi.
Ministerstvo má záujem predložiť vláde nový model viaczdrojového financovania sociálnych služieb, na ktorom sa bude podieľať tak štát a samospráva, ako aj klient, ale aj zdroje z verejného zdravotného poistenia.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.