Rozhodnutie Okresného súdu v Humennom v sedemročnom súdnom spore živnostníka Jozefa Jančoka a mesta Snina za nezaplatenie faktúry za práce na sanácii skládky odpadu mesta Sniny bolo „na spadnutie“. Žalobca však na pojednávanie meškal, a tak ho sudca opäť odročil.
HUMENNÉ. Súdny spor vo veci žaloby živnostníka Jozefa Jančoka na mesto Snina trvá už sedem rokov.
Jančok v roku 2005 mesto Snina zažaloval za to, že mu nezaplatilo faktúru vo výške vtedajších 13,8 milióna slovenských korún. T
ú mu aj so svojimi subdodávateľmi vystavil za práce, ktoré urobili na stavbe skládky odpadu mesta Snina po tom, čo sa na nej nečakane zosunul svah.
Počas sedemročného trvania sporu sa ním zaoberá už druhý sudca, každý deň rastú úroky z omeškania a celkové náklady na súdny spor pre obe strany. Na nedávnych pojednávaniach sudca viackrát spomenul, že chce vo veci rozhodnúť čo najskôr.
Sudca chcel rozhodnúť
Pred pojednávaním bol v budove súdu len právny zástupca mesta Snina Ján Vrba. Žalobca sa telefonicky ospravedlnil, že bude meškať. Sudca reagoval, že ospravedlnenie akceptuje a počká desať minút.
Predtým viackrát zisťoval, či je už žalobca predo dvermi súdnej siene. Keďže ho stále nebolo, rozhodol, že pojednávanie odročí na koniec augusta.
Žalobca Jozef Jančok a jeho právny zástupca prišli do súdnej siene tesne potom, ako sudca dohovoril. Ten svoje rozhodnutie nezmenil, hoci povedal, že bol pripravený vyniesť rozsudok.
Jančokov právnik Peter Cehelník vysvetlil, že na súd cestovali z Prešova a mali problémy s autom.
„Na ceste do Humenného navyše prebiehajú opravy. Nevedeli sme o nich a s možným zdržaním sme preto nerátali. Na dvoch miestach sme stáli v kolóne pred semaformi a nemohli sme s tým nič robiť,“ povedal.
„Rozhodnutie sudcu chápeme a rešpektujeme,“ dodal.
Na súd presne alebo v predstihu
Dochvíľnosť účastníkov pojednávania je dôležitá. „Príchod účastníkov načas, respektíve v predstihu, tak zamedzí zbytočnému predĺženiu pojednávania pre jeho prípadné odročenie,“ tvrdí Michal Drimák, hovorca súdov v Prešovskom kraji.
„Zákon nestanovuje exaktne dobu, po ktorú by mal sudca čakať na účastníka konania,“ uviedol M. Drimák. Ako dlho zvyknú sudcovia čakať, záleží od prípadu k prípadu.
„Štandardne je to však po prípadnom ospravedlnení účastníka niekoľko minút. Avšak je nutné pripomenúť, že nejde o povinnosť sudcu, ale o odborný postup súvisiaci so zásadou hospodárnosti, nakoľko termín a čas pojednávania je účastníkom vopred známy, a teda účastníci by tomu mali prispôsobiť svoj bežný program,“ odpovedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.