HUMENNÉ. Výstavu Motýle nášho regiónu pripravila Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty v spolupráci s Vihorlatským múzeom.
Jej súčasťou sú aj informácie, týkajúce sa celoslovenského projektu venovaného modráčikom rodu Maculinea.
Výstava predstavuje bežné, ale aj vzácnejšie druhy motýľov z oblasti Laboreckej vrchoviny a čiastočne Bukovských vrchov.
„Tvorí ju sto fotografií motýľov, ale aj biotopov, v ktorých sme motýle v rokoch 2005 až 2012 pozorovali. Na paneloch sú teoretické informácie o stavbe tela motýľov a ich životnom cykle. Nechýba zoznam druhov motýľov zaradených do Červeného zoznamu rastlín a živočíchov Slovenska. Jeden z panelov sme venovali prebiehajúcemu projektu s celoslovenskou pôsobnosťou pod názvom Zlepšenie stavu ochrany motýľov rodu Maculinea,“ informuje organizátorka výstavy a environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO Východné Karpaty.
Pre školákov pripravili film Fascinujúci svet veľkých modrých motýľov. Vihorlatské múzeum v Humennom zapožičalo zo svojich zbierok preparáty vybraných druhov.
Prečo modráčiky
Modráčiky rodu Maculinea patria medzi významné druhy motýľov chránené zákonom. Posledné desaťročia priniesli zmeny vo využívaní krajiny, čo spôsobilo ústup a miestami až vymiznutie týchto druhov.
Medzi hlavné príčiny, pre ktoré sa tento rod dostal do štádia ohrozenia, patria premena lúk na polia, zalesňovanie, ničenie biotopov odvodňovaním, ťažba nerastných surovín, zástavba či nevhodná doba kosby.
„V súčasnosti je ešte možné vhodnými opatreniami zabrániť postupujúcemu ústupu tohto rodu. Dôležité je zistiť početnosť populácií jednotlivých druhov a stav lokalít ich výskytu. Problematike venujem pozornosť už od roku 2005. V rámci projektu som externým mapovateľom,“ hovorí Anna Macková.
O vajíčka sa starajú mravce
Najvzácnejšie z rodu Maculinea sú v našom regióne podľa doterajších pozorovaní modráčik horcový a modráčik krvavcový. Týmto druhom na začiatok pomôže fakt, že ich v teréne nájdeme. Predpokladom ich výskytu je prítomnosť živnej rastliny – horca pľúcneho, krížatého, krvavca lekárskeho a materinej dúšky.
„Do kvetných hlávok týchto rastlín samičky nakladú svoje vajíčka. Húsenice sa krátke obdobie vyvíjajú v semenníku rastlín a potom vypadnú na zem. Odtiaľ ich hostiteľské mravce odnesú do mraveniska. Tam sa o ne robotnice mravcov starajú ako o vlastné potomstvo 11 alebo až 22 mesiacov. Potom sa húsenica zakuklí a z mraveniska vyletí nádherný motýľ. Ten znova nakladie vajíčka a celý cyklus sa opakuje,“ vysvetľuje Macková.
Deti, ktoré sa dobrovoľne zapoja do envirovýchovných aktivít v rámci projektu, sú zárukou, že motýľom sa bude venovať pozornosť aj naďalej. V minulom roku sa do týchto aktivít zapojila ZŠ Jána Švermu v Humennom.
Výstava potrvá do 29. júna.
Poznáte ich?
Zo vzácnejších druhov motýľov sa môžete v našom regióne stretnúť s mlynárikom východným, perlovcom černicovým, perlovcom krvavcovým, spriadačom kostihojovým, lišajom mliečnikovým a lišajom lipkavcovým.
Úplne bežne sa vyskytuje vidlochvost ovocný, na vlhkých lúkach ohniváčik veľký, na pôvodných pasienkoch môžete nájsť modráčika čiernoškvrnného, na vlhkých lúkach hnedáčika čermeľového a na okraji lesa a lesných lúkach jasoňa chochlačkového.
am
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.