HUMENNÉ. V pondelok 18. júna praskal školský dvor vo švíkoch.
Otcovia, dedkovia, ujovia i strýkovia sa nezľakli horúceho slnka a po kultúrnom programe, v ktorom sa prezentovali všetky triedy, smelo naložili svoje ratolesti do fúrikov, aby s nimi prekonali súťažnú trasu.
Deti podliezali pneumatiky, robili kotrmelce, preťahovali sa lanom, kráčali po lavičke a hádzali loptičku do koša. Motiváciou súťažiť bola pečiatka. Tri sa totiž dali „vymeniť“ za guláš.
„V dnešnej dobe veľa detí žije v neúplných rodinách a deťom otec a mužský vzor chýba. Rodina má v tejto uponáhľanej dobe veľmi málo príležitostí na spoločné stretnutia, a preto sme týmto podujatím chceli tento priestor vytvoriť. Kým v minulom roku otcov veľakrát zastúpili mamky, v tomto roku otcov nahrádzali iní mužskí členovia rodiny,“ uviedla riaditeľka materskej školy Anna Lopatová.
Ju i celý kolektív učiteliek teší fakt, že na školský dvor prišli mnohí bývalí, ale aj budúci škôlkari. „Teší nás, že sa deti k nám rady vracajú. Zasúťažiť si mohli aj ony a guláš sa ušiel všetkým,“ zdôraznila.
Zo všetkých škôlkarských akcií je práve táto hodnotená najlepšie. „Zíde sa celá rodina. Na otcov sa akosi zabúda, a preto si dvojnásobne vážia, keď si ich takýmto spôsobom uctíme. Chlapci neprejavujú emócie spontánne a otvorene, ale videli sme im na očiach, že odchádzali šťastní,“ dodala Anna Lopatová.
Názory
Čo hovoria na Deň octov rodičia
Marta Mišľanová, babička 5-ročnej Viktórie Basošovej:
“Prišli sme celá rodina okrem dedka. Veľmi sa nám to páčilo a boli sme spokojní. Ockovia si úctu zaslúžia,” hovorí babka. Viktórii sa najviac páčila jazda vo fúriku. Oco Jaro si hravo poradil s dvojnásobným nákladom. “Odviezol mňa i moju malú sestru Mišku. Oco preskakoval kolesá, ja som ich podliezala. Preťahovali sme sa lanom a oco vyhral,” povedala.
Pavol Charitun, otec 6-ročného Matúša:
“Oceňujem, že pani riaditeľka spolu s učiteľkami pripravili takýto deň pre otcov, že takto aspoň na pár hodín stmelili rodinu. Zasúťažili sme si spolu. Bolo horúco, dvakrát sa mi nechcelo, ale všetko sme spolu zvládli. Za pečiatky bol guláš a musím povedať, že bol skvelý. Ďakuje zaň pánovi kuchárovi. Musím si vypýtať recept.”
Jana Mochnáčová, mama 5-ročnej Natálky a 8-ročného Lukáša:
“Bolo výborne. Zabavili sme sa, deti sa navystrájali, ale aj sa naučili ako poskytnúť prvú pomoc. Syn tiež chodil do tejto škôlky, pamätali si ho pani učiteľky i pán kuchár. Zahral si futbal. Manžel je pracovne mimo mesta, tak som bola za oboch rodičov.”
jo
Viete, že ...
Deň otcov nie je oveľa mladší ako sviatok matiek. O jeho zavedenie do kalendárov sa postarala Sonora Smartová Doddová zo Spokane v americkom štáte Washington v roku 1910. Bola presvedčená, že má mimoriadneho otca. Henry Jackson Smart bol veteránom občianskej vojny. Keď jeho žena po pôrode zomrela, sám vychoval šesť detí. Podľa Doddovej bol jej otec odvážny, obetavý a milujúci muž.
Otec Smartovej Doddovej sa narodil v júni, preto voľba na oslavy prvého Dňa otcov v meste Spokane pripadla na 19. júna 1910. Jednotlivé štáty USA a organizácie začali robiť nátlak na Kongres, aby oficiálne vyhlásil Deň otcov so zámerom sláviť ho každý rok. l V roku 1924 americký prezident Calvin Coolidge z tejto myšlienky urobil celonárodnú záležitosť, aby vznikli užšie vzťahy medzi otcami a ich deťmi a upozornil otcov na plnenie si záväzkov voči ratolestiam.
Oficiálnym sa sviatok stal až za vlády prezidenta Lyndona B. Johnsona. Ten v roku 1966 podpísal prezidentský výnos, ktorým sa zaviedli oslavy každú tretiu nedeľu v júni. Odvtedy sa vyjadruje úcta otcom v USA aj v európskych štátoch vždy tretiu nedeľu v júni.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.