Kým na miestach najväčších bojov 1. svetovej vojny na severovýchode Slovenska historici a dobrovoľníci obnovujú vojnové cintoríny, pripravujú obnovu zákopových línií, hľadači vojnových artefaktov s detektormi kovov neváhajú pre osobné veci vojakov rozkopávať aj ich miesta posledného odpočinku.
HORNÝ ZEMPLÍN. Klub vojenskej histórie Beskydy Humenné mapuje línie bojov 1. svetovej vojny na celom severovýchode Slovenska od Bardejova až po Sninu. V poslednom čase ale aj nelegálnu prácu hľadačov vojenských artefaktov.
Historik Martin Drobňák predsedá klubu, v ktorom dobrovoľníci spolu s historikmi obnovujú vojnové hroby.
Potvrdil, že región vyhľadávajú hľadači vojenských artefaktov. Keďže v teréne sa pohybujú s detektormi kovov, prischla im prezývka detektoristi.
Okrem Slovákov si cestu na staré bojové polia už niekoľko rokov nachádzajú Česi a Poliaci.
„Ľudia z obcí nám hovoria, že pod lesmi nechávajú zaparkované autá. V teréne ich ale ťažko rozoznať od klasických hubárov alebo turistov, pretože detektor a aj skladacie vojenské lopatky prenášajú v ruksakoch,“ povedal Drobňák.
Kopú v hroboch
Dobrovoľníkov z klubu už ani tak nezaskočia čerstvo rozkopané jamy na miestach starých zákopov „Ak nájdu artefakt, celú jamu sa im už potom zasypať nechce,“ podotkol Drobňák.
Dobrovoľníkov však šokoval nález rozkopaných hrobových šácht na vojnových cintorínoch. „Vo Výrave, kde sme obnovili vojnový cintorín, sme našli tesne pri ňom vykopanú jamu, no vlani už priamo rozkopané hroby v Radvani nad Laborcom. Len nedávno sme našli rozkopaný hrob na vojnovom cintoríne Snina-Giglov,“ povedal.
„Je barbarské, ak niekto okráda vojakov aj po ich smrti,“ zdôraznil.
Podľa Drobňáka detektoristi pri ostatkoch vojakov hľadajú nielen pracky, odznaky, ale aj osobné veci, ktoré im pripomínali ich rodiny.
„Tie si nechávajú vo svojich súkromných zbierkach, alebo ich predávajú. Tieto veci majú pritom veľkú výpovednú hodnotu o tom, aká vojna bola a čo vojaci prežívali,“ povedal.
Kým dobrovoľníci nechávajú po sebe opravené hroby, detektoristi jamy. „Takéto niečo nemá v civilizovanom štáte obdobu,“ podotkol.
Predbiehajú archeológov
Hľadači idú proti serióznym snahám historikov a archeológov. „Pri Výrave chceme spoločne s archeológmi pripraviť seriózny výskum a obnoviť zákopové línie. Zbierame všetky podklady, skontaktujeme sa s archeológmi. Keď sa nám podarí zohnať špičkových archeológov, budú mať ešte po čom pátrať?“ pýta sa.
Detektoristom ide v zákopoch o časti bodákov, nábojov, lopatiek, osobných vecí, ktoré si buď nechajú alebo predajú. Archeológovia a historici určujú to, čo ovplyvnilo výsledok bojov. Porovnávajú realitu s hláseniami z bojov.
„Takto navyše Slovensko prichádza o vzácne muzeálne exponáty nevyčísliteľnej ceny,“ povedal Drobňák.
Keďže konanie detektoristov je protizákonné, žiada starostov, obyvateľov blízkych obcí aj širokú verejnosť, aby na takýchto ľudí okamžite upozornili políciu.
Zistili sme
Pomohli by licencie
Podľa Drobňáka by problém kradnutia artefaktov z I. a II. svetovej vojny vyriešila zmena zákonov.
„Pomohlo by, ak by držba detektora bola možná len na základe licencie. Závisela by od ovládania základných postupov archeologického výskumu. Každý, kto by ju mal a našiel artefakt, bol by povinný nález oznámiť. Ak by štát o takto nájdený artefakt záujem nemal, automaticky by mohol patriť nálezcovi- zberateľovi. Takto to funguje v zahraničí. V Slovinsku majú dokonca register zberateľov s ich kontaktmi. Bez problémov vedia svoju zbierku ukázať. Pre potreby výskumu a do múzeí sa tak zachovajú najvzácnejšie predmety."
kor
Skúsenosti z obcí
S hľadačmi vojenských artefaktov má zlé skúsenosti obec Stakčín v okrese Snina. Starosta Ján Kerekanič (Smer) povedal, že v roku 2007 im prekopali vojnový cintorín v bývalej obci Dara.
Obec podala podnet na polícii. „Oslovili sme urbariát a aj miestnych poľovníkov, aby cintorínu venovali väčšiu pozornosť a na podozrivých ľudí okamžite upozornili políciu. Osadili sme tam aj tabuľu, na ktorej informuje, že takéto poškodzovanie cintorína je trestným činom,“ povedal.
Starostka Výravy Monika Kurťaková (Smer) hovorí: „Požiadali sme obyvateľov obce, aby boli všímaví a o podozrivých ľuďoch informovali mňa a políciu. Náš obyvateľ napríklad upozornil posádku auta s michalovskou poznávacou značkou, ktorí mali detektory kovov a tí hneď odišli.“
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.