Extrémne horúci začiatok leta láka ľudí k vode. Často ani nevedia, aké nebezpečenstvá skrýva pod hladinou.
STRÁŽSKE. Studené vody rieky Laborec vítajú okrem rybárov už aj mládež, ktorá sa chce počas dňa osviežiť. V ambulanciách pribúdajú pacienti najčastejšie s infekciami tráviacej sústavy.
Riziku sú vystavené predovšetkým deti. Pri kúpaní môžu vodu prehltnúť, no baktérie môžu vojsť do tela i cez malé ranky na koži.
Kúpanie v neznámom prostredí nie je bezpečné
Lekári sa stretávajú aj s prípadmi, pri ktorých sa zastavuje rozum. Do kalnej a nepriehľadnej vody Laborca sa niektorí odvážlivci neboja skočiť, pričom nemajú potuchy, čo sa nachádza na dne.
Skočiť zo stromu do Laborca si od väčšiny ľudí vyžaduje dávku odvahy. Dušanovi Šepeľovi a jeho kamarátom to však žiadne problémy nerobí.
Na strom si upevnili lano, z ktorého skáču. „Je to zábava,“ smeje sa Dušan, keď vychádza z vody. „Lano sme sem priviazali dávno. Zatiaľ drží. Laborec nie je hlboká rieka, ale toto miesto je výnimkou. Kamarát, ktorý má dva metre, sa tu ponoril. Nebolo ho vôbec vidieť. Nemáme strach.“
Rybár Jozef Dunčaj navštevuje rieku Laborec takmer každý mesiac. Loviť sem chodí spolu so svojím synom.
„Počas dňa sa vo vode neraz schladíme,“ hovorí pán Dunčaj. „Rieka nie je hlboká. Aspoň nie tam, kde lovíme my. Dosiaľ sa nám nič nestalo a rybármi sme už viac ako dvadsať rokov.“
Nezabúdajte na tekutiny
„Ak ideme k riekam či na kúpaliská, nemali by sme zabúdať na to, že nebezpečenstvo nehrozí iba pod vodou,“ upozorňuje MUDr. Milana Štefánková, všeobecný lekár pre deti a dorast.
„Ľudia podceňujú slnečné žiarenie. Zabúdajú na pokrývky hlavy a v horších prípadoch sa ani nenatrú opaľovacím krémom. Mali by sme nosiť ľahké vzdušné oblečenie. Prvým príznakom úpalu je zápal kože. Vplyvom tepla a alkoholu sa naše cievy rozširujú, preto je veľmi nebezpečné vchádzať do studenej vody v podnapitom stave. Človeka môže postihnúť infarkt alebo mozgovocievna príhoda. Riziko pribúda s narastajúcim vekom.“
Veľmi dôležité je pitie tekutín. Dodržiavanie pitného režimu je pre každého človeka individuálne. Optimálne by sme však mali vypiť najmenej dva litre vody každý deň.
„Mali by sme piť minerálky, lebo pri silnom potení sa minerály vytrácajú,“ hovorí MUDr. Štefánková. „Ochladzujeme slabiny, podpazušie a krk. Na týchto miestach máme cievy najväčšie.“
Pozor by si mali dať hlavne starší ľudia. „Starší ľudia strácajú pocit smädu, preto by mali piť vodu priebežne,“ upozorňuje doktorka Milana Štefánková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.