HNOJNÉ. “Viem, že prvá zmienka o obci je z roku 1390. Neviem, odkiaľ tento názov pochádza. Viem, že tu bola kedysi obrovská píla. A asi tu hnili piliny? Neviem,“ povedal obyvateľ obce Vladislav Demčák.
Potvrdil, že u niektorých ľudí názov obce vyvoláva úsmev. „No jasné. Najmä v škole sa tomu smiali, ale mne to nerobilo problém,“ dodal Demčák.
“Určite názov našej obce nesúvisí s hnojom alebo kopou hnoja. Je to len prepis pôvodného názvu Hanajna do slovenčiny. To vôbec nemá s hnojom nič spoločné,“ povedal hrdý obyvateľ Hnojného, 79-ročný Michal Modrák.
“Určite sa nehanbím za to, že som z Hnojného. Práve naopak. U nás sa hovorilo nie Hnojné, ale Hojné. Svojho času to bola oblasť, kde sa veľmi darilo pšenici. Ešte skôr než napustili Šíravu,“ povedal dôchodca.
V Hnojnom má trvalý pobyt 242 ľudí. Obec sa pôvodne volala Hnoyna, neskôr Hnoyna an Rewche, od roku 1808 Hnojná, a od roku 1920 Hnojné, po maďarsky Hanajna.
Začiatkom 18. storočia sa obec úplne vyľudnila. V roku 1715 mala iba jednu domácnosť. V roku 1828 mala už 22 domov a vyše 200 obyvateľov.
V 20. storočí vlastnili tunajšie majetky Sztárayovci. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a pracovali na miestnej píle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.