Viete, koľko je v Modre nad Cirochou ulíc? A koľko gulášmajstrov? Štyridsiate výročie organizovaného futbalu v obci si dedinčania pripomenuli netradične, súťažou vo varení guláša. Variť mala každá ulica na čele s gulášmajstrom. Hoci porota po ochutnávke so všetkou vážnosťou vyhlásila trojicu najchutnejších, víťazmi boli dobrá nálada, všeobecná veselosť a pocit spolupatričnosti. Na nohách bola celá dedina, náladu nepokazil ani hustý vytrvalý dážď.
MODRA NAD CIROCHOU. V obci je deväť ulíc. Do súťaže sa prihlásilo osem družstiev. Samostatne varili slobodné ženy, dobrovoľní hasiči a poľovníci spojili sily so Školskou ulicou.
Myšlienku osláviť výročie založenia futbalového klubu v obci pri guláši označil starosta Jozef Hančar (nez.) za „kolektívnu“.
„Bola to spoločná myšlienka poslancov obecného zastupiteľstva a moja. Napadla nám pri príprave podujatia. V rozpočte sme pamätali aj na nákup mäsa. Každá partia dostala okolo päť kíl. Gulášom museli pohostiť tiež našich hostí,“ povedal.
Hoci sa družstvá líšili vekom i počtom, všetci zhodne tvrdili, že ich guláš je najlepší. Presný pomer ingrediencií nechcel prezradiť nik.
Poľovníci pridali do guláša vlastnoručne uloveného srnčeka a diviaka, hasiči dovarili ako prví, lebo sú vraj zvyknutí na rýchly zásah. Aj doping používal každý po svojom – kalíštek ostrého, ochutnávka miestnymi parobkami, morálna podpora dobrovoľných mladých hasičiek či tričko so slovenským orlom na prsiach. Všetci sa zhodli na jednom – ide o recesiu a dobrú zábavu.
Najdôležitejšia ingrediencia je láska
Slobodné modranské dievčatá súťažili s číslom 1. Ich opodstatnenú sebadôveru sa pokúšalo naštrbiť zvyšné výlučne mužské súťažné osadenstvo.
„Odhodlali sme sa na poslednú minútu. Muži nás podceňujú, ale my sa nedáme odradiť,“ povedala šéfkuchárka Daniela Žinčáková.
Danke Volovskej, Lucii Belcákovej a Zuzane Volovskej rozhodne nechýbal zmysel pre humor, čo potvrdili aj finančnou zbierkou na umelý kĺb pre jednu členku družstva. Guláš z bravčového a jelenieho mäsa so zemiakmi a lečom varili s láskou, ktorá je podľa gulášmajsterky Daniely najdôležitejšia.
Dievčatá napokon odišli z premiérového ročníka s palmou víťazstva. Na vyhlásenie výsledkov nastupovali so slovami „nádej zomiera posledná“ a odchádzali s tým, že „Božia spravodlivosť ešte existuje“.
Aby nebol „schvacený“
Porota na čele s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Petrom Chudíkom (Smer) pristupovala k svojej úlohe nanajvýš zodpovedne. Vyhláseniu najlepších predchádzala dôsledná ochutnávka.
„Na Šariši sa hovorí, že keď sa varí guláš a pred jedením sa nenaleje, tak je 'schvacený'. Dúfam, že to hostitelia teraz napravia,“ povedal so smiechom po vyhlásení výsledkov župan Chudík.
Víťazstvo žien bolo podľa neho zaslúžené. „Pozeral som na hustotu, na chuť, farbu. Sám varievam guláš a som presvedčený, že sa na ňom nedá veľa pokaziť. Dá sa len niečím vylepšiť. Víťazný guláš bol mierne lahodne pikantný. Hovoril som, že láska je pri varení dôležitá. Ženy ju vedia rozdať viac,“ dodal.
Druhé miesto obsadili poľovníci, na treťom skončilo družstvo Ulice lúky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.