Mesto do centier zamestnalo pracovníčku. Chce rozšíriť jeho aktivity a prilákať doň aj matky s deťmi.
HUMENNÉ. Mesto Humenné poskytuje sociálne služby v dvoch denných centrách na Laboreckej a Duchnovičovej ulici. Majú okolo 700 členov.
Mesto nedávno spoplatnilo prenájom priestorov v denných centrách. Cena krátkodobého prenájmu v pracovných dňoch je 10 eur za jednu hodinu prenájmu, mimo pracovných dní 15 eur.
„Mesto pristúpilo k odplatnému prenájmu priestorov v denných centrách v zmysle Zásad pre krátkodobý prenájom zasadacích miestností v budove Mestského úradu, denných centrách a komunitnom centre,“ uviedla Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
Jednou z organizácií, ktorá preto prestala do centra na Duchnovičovej ul. chodiť, je humenská základná organizácia Csemadoku.
„Nemáme toľko peňazí, aby sme platili za vzduch a žiadne služby. Nemáme tam nič, okrem tepla v zimných mesiacoch,“ hovorí predseda organizácie Arpád Csontos.
Navyše od mája je prevádzka centra stanovená od ôsmej do šestnástej hodiny. „Je to nepochopiteľné. Stretávame sa raz v mesiaci 15 až 30 členovia. Nie všetkým vyhovuje schádzať sa v pracovnom čase. Chceme sa stretávať neskôr,“ hovorí Arpád Csontos.
K definitívnemu rozhodnutiu zmeniť miesto stretávania, prispeli aj „papierovačky“. „Najprv sme v zmysle zásad museli podať žiadosť o prenájom, potom bolo treba s mestom podpísať zmluvu,“ dodáva Csontos.
Kto centrum využíva
Podľa informácií Michaly Mackovej od 1. apríla tohto roku na základe žiadosti o prenájom priestorov využili denné centrum za poplatok Spoločenstvo vlastníkov bytov na Laboreckej ul., Zväz vojnových invalidov-poškodencov a Únia žien Slovenska.
„Jednota dôchodcov Slovenska má sídlo v dennom centre, spevácky súbor Jesienky zvažuje od jesene realizovať nácviky programu v DC na Duchnovičovej ulici, Vandrovnica funguje ako súčasť DC v rámci vystúpení na všetkých akciách realizovaných v oboch denných centrách. Všetci členovia Vandrovnice sú aj členmi DC, takže sa môžu v jeho priestoroch zdržiavať bezodplatne,“ uviedla v odpovedi na otázku, prečo nie všetci platia.
„Aj napriek pevne stanovej pracovnej dobe sa pracovníčka pri organizovaní akcií zdržiava v DC podľa potreby aj mimo stanovenú pracovnú dobu. Týka sa to tiež zájazdov, kde sa jej pracovná doba končí vo večerných hodinách,“ povedala Macková na margo prevádzkových hodín DC.
Na webovej stránke mesta Humenné je zriadená stránka DC, kde je uvedený popis činností, plány práce a fotogaléria.
„Budúcnosť DC sa bude odvíjať a plánovať podľa finančných možností, teda uvažuje sa o zriadení knižnice, počítačového krúžku, rekonštrukcii interiéru či oplotení exteriéru DC na Laboreckej ul.,“ uviedla Michala Macková.
V DC na Laboreckej ul. je v jednej z miestností zriadený detský kútik.
Fakty
Činnosť centier
Denné centrá (DC) vykonávajú spoločensko-záujmovú a kultúrnu činnosť počas dňa pre dôchodcov, poznávaciu činnosť vo forme výletov a poznávacích zájazdov, preventívnu a výchovnú činnosť v oblasti zdravia a rôzne záujmové aktivity. Poskytuje sa najmä sociálne poradenstvo a zabezpečuje záujmová činnosť.
Sociálna služba sa poskytuje počas dňa aj fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím alebo nepriaznivým zdravotným stavom, rodičom s dieťaťom alebo starému rodičovi s vnukom alebo vnučkou.
l V minulom roku mesto na prevádzku centier vynaložilo 28 966 eur, v prvom polroku tohto roka je čerpanie 8 623 eur.
Zdroj: www.humenne.sk
Vedeli ste?
Denné centrá
Denné centrá v Humennom boli založené v roku 1965.
Pôsobili pod názvom Kluby dôchodcov až do roku 2009, keď boli premenované na denné centrá.
Prvý klub sídlil až do roku 1973 v kaštieli. Presťahoval sa na Sídlisko II na Ul. Duchnovičovu 28, kde sídli dodnes. Prvým vedúcim bol Juraj Kotrady.
Druhý klub vznikol v roku 1980 na Ul. Laboreckej 26, kde pôsobí dodnes. Vo funkcii vedúcej pracovala až do roku 2012 Viera Podhorná.
Zdroj: www.humenne.sk
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.