Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Mesto Trebišov naplnilo svoje hrozby a odstránilo terasu v centre mesta. Stalo sa tak v utorok o šiestej ráno. Dôvodom mali byť dlhy za nájom a ukončenie nájomnej zmluvy. Miestna podnikateľka podnikne právne kroky.
TREBIŠOV. Spor mesta a podnikateľky, ktorá dlhuje samospráve na nájomnom, vyústil do búrania terasy.
Presklenú terasu s celoročnou prevádzkou, ktorá je prístavbou k mestskému Domu služieb, zbúrala samospráva v utorok o šiestej ráno.
Vedenie mesta argumentuje, že podnikateľke skončila nájomná zmluva. Za nájom v Dome služieb a terasy dlhuje vyše 24-tisíc eur.
Prístavba bola podľa mesta zriadená ako dočasná, kým trvá nájom mestského pozemku, a preto sa po jeho skončení musí odstrániť.
Terasu zbúrali na druhý pokus
Mesto chcelo demontovať terasu už minulý týždeň. Na terase, ktorá je súčasťou reštaurácie, však stále sedeli zákazníci.
Do demontáže sa tak pustila samospráva dnes zavčas rána, keď v podniku nebola ani noha. Na poriadok dohliadala mestská polícia.
“Asi pred šiestou ráno mi volala upratovačka, že mi búrajú terasu. Natiahla som na seba, čo som mohla a rýchlo som utekala. Primátor mi povedal, že je to ich pozemok, ich terasa, že oni môžu búrať aj bez povolenia. Žiadne papiere mi neukázali,“ povedala nám podnikateľka Ingrid Bišková, ktorá prevádzkuje terasu od roku 2007.
“Terasa nie je ich. Ja som do nej investovala 16 600 eur. Neviem, kde mi odniesli moju terasu, moje radiátory, ktoré zničili. Je to v dezolátnom stave. Som vykoľajená,“ dodala rozhorčená podnikateľka.
„Na to musí byť búracie povolenie, je to normálne skolaudovaná stavba,“ argumentovala Bišková.
Dom služieb, ku ktorému bola pristavaná terasa, mesto predalo vo verejnej súťaži. K podpisu zmluvy s novým vlastníkom má dôjsť v najbližších dňoch.
Objekt podľa Biškovej získa podnikateľ, s ktorým nemá dobré vzťahy a očakáva, že jej nájom nepredĺži. Aj preto údajne neplatila nájomné.
“Do týchto priestorov som investovala 200-tisíc eur, ktoré mi mesto nikdy nezrefundovalo. Ja nemám problém ďalej platiť a vyplatiť aj ten dlh, keby som mala podložené, že môžem ďalej podnikať. Mám strach dávať ďalšie peniaze, tá investícia sa mi nikdy nevráti. To neznamená, že keď neplatím nájom, že mi zbúrajú dom alebo byt,“ povedala Bišková. „Určite podniknem právne kroky,“ dodala.
Primátor: Právo je na našej strane
Vedenie mesta si za búraním stojí.
„Dlh nevyplatila ani napriek tomu, že sme mali splátkové kalendáre. Nedodržiavala ich, neplatila vôbec nič. Vyzvali sme ju, aby uviedla Dom služieb do pôvodného stavu. Tiež to odmietla,“ povedal primátor Marián Kolesár (nez.).
Dodal, že prístavba sa po kolaudácii stala súčasťou Domu služieb, ktorý je ešte stále vlastníctvom mesta a stojí na mestskom pozemku.
“Prístavba je naša, je na našom pozemku. Ja nevravím, že to mesto stavalo. Ale kolaudačné rozhodnutie je na dočasnú stavbu a dočasná stavba je dovtedy, kým trvá nájom k pozemku. Tým, že to urobila ako prístavbu k Domu služieb, momentom kolaudácie sa to stalo vlastníctvom mesta,“ upozornil primátor.
Mesto ráta s tým, že celá záležitosť skončí na súde. “Počítame s tým. Myslím si, že v tomto prípade je právo jednoznačne na našej strane. Budeme sa brániť,“ uzavrel primátor.
Demontáž terasy a zasklenie Domu služieb stálo mesto približne 2,5-tisíca eur. Sumu chce samospráva vymáhať od podnikateľky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.