Stavebné úpravy neobišli ani Základnú školu internátnu na Lesnej ulici.
HUMENNÉ. V týchto dňoch v školách už len upratujú a odstraňujú drobné kolaudačné nedostatky. Stavebné úpravy neobišli ani Základnú školu internátnu na Lesnej ulici.
Švermovku vynovili od hlavy po päty. Rekonštrukčný záber prác označil riaditeľ Jozef Šalata za obrovský. „Učím už dvadsiaty rok, ale taký extrémne ťažký rok som nezažil,“ hovorí.
Od júna minulého do júna tohto roku budovu zateplili, vymenili všetky okná za plastové, zaizolovali strechu, vymenili na nej krytinu s izoláciou.
V interiéri zrekonštruovali toalety pre žiakov i učiteľov. V každej triede položili nový umelý povrch – špeciálnu gumu, spoločné priestory a triedy nanovo vymaľovali.
Projekt riešil aj bezbariérovosť: vytvorenie vstupnej rampy do hlavného vchodu a tiež vybudovanie WC pre imobilných žiakov a návštevníkov.
Súčasťou projektu bola aj dodávka výpočtovej techniky a nového nábytku do špecializovaných učební fyziky, technickej výchovy, jazykového laboratória na výučbu cudzích jazykov a zriadenie PC učebne. Výdavky presiahli 776-tisíc eur.
Všetko zvládli za pochodu
Najväčší prínos rekonštrukcie vidí riaditeľ Šalata v znížení energetickej náročnosti budovy.
„Všetko sme zvládli počas plnej prevádzky. Bolo to veľmi ťažké. Prioritou školy je vzdelávať deti a nie prestavovať školu. Snažili sme sa robiť všetko tak, aby to malo minimálny dopad na prevádzku školy,“ hovorí riaditeľ.
Priznáva, že musel čeliť aj sťažnostiam zo strany niektorých rodičov.
„Teraz už len upratujeme. Dolaďujeme posledné detaily, čaká nás odstraňovanie kolaudačných nedostatkov. Sú to však len maličkosti,“ dodáva riaditeľ Šalata.
Do lavíc zasadne v novom školskom roku na Švermovke 600 žiakov. „Je to mierny nárast. Máme o jednu triedu viac ako v minulom roku,“ uzatvára.
Už piata škola
Základná škola na Kudlovskej ulici je už piatou humenskou školou, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou.
Celkové investičné náklady presiahli 1,34 milióna eur. Zahŕňali nenávratný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátny príspevok a päťpercentné spolufinancovanie mesta. Samospráva investovala do rekonštrukcie kotolne 278-tisíc eur.
Stavebné úpravy sa začali v októbri minulého roka. „V júli tohto roku, vlastne v predstihu, došlo k preberaciemu konaniu o ukončení stavby,“ upresnil Miroslav Turčan, poverený vedením odboru MR, CR a fondov EÚ na mestskom úrade.
V interiéri boli práce spojené s bezbariérovosťou školských priestorov. Na prízemí pribudlo WC pre imobilných žiakov a návštevníkov a bezbariérový je aj vstup do školy. V školskej jedálni je vymenená podlaha.
„Projekt riešil tiež rekonštrukciu rozvodov ústredného vykurovania za účelom zníženia nákladov na prevádzku. Z priestorov bývalej výmenníkovej stanice v rámci školskej budovy sa stala nová 'aula' s výpočtovou technikou a novým nábytkom,“ vysvetlil Turčan.
V rámci exteriéru sa zateplila fasáda, vymenili okná a dvere za nové plastové a zaizolovali sa strechy.
Racionalizácia priestorov
Nad Základnou školou internátnou s vyučovacím jazykom ukrajinským sa sťahovali mraky už v minulom roku. Škola zápasila s poklesom počtu žiakov a vysokými prevádzkovými nákladmi.
Samospráva zvažovala rôzne alternatívy racionalizačných opatrení. Napokon sa ako najschodnejšie ukázali stavebné úpravy v školskej časti budovy.
„Vysoká energetická náročnosť budovy, ktorá nie je zatiaľ zateplená a chýbajú aj plastové okná, nás prinútila konať. Chceli sme znížiť náklady na kúrenie, preto sme internát presťahovali z vedľajšieho pavilónu do školských priestorov,“ vysvetľuje riaditeľ školy Mikuláš Petrašovský.
Štvorizbový školský byt, riaditeľňa a kancelárske priestory sa tak zmenili na internát. „Vytvorili sme vhodné priestory pre 23 detí a vychovávateľov. Vynovené sú hygienické zariadenia, vymenené okná a dvere. Časť prázdnin sme všetci zamestnanci venovali vysprávkam a maľbe stien,“ hovorí.
V internáte bývajú žiaci školy prevažne z vidieka. „Máme aj deti, ktorých rodičia pracujú v zahraničí alebo z iných rodinných dôvodov žiadajú, aby deti boli počas týždňa v internáte. Deti nemusia byť rusínskej či ukrajinskej národnosti,“ zdôrazňuje Petrašovský.
Priestorové úpravy sa dotkli aj časti, kde sídli materská škola. „Prebúrali sme stenu a zväčšili spálňu. Materskú školu navštevovalo v minulom školskom roku 24 škôlkarov a spálňa už nevyhovovala kapacitne,“ hovorí riaditeľ.
Všetko pod jednou strechou
Samospráva vyčlenila na rekonštrukčné práce 20 000 eur zo svojho rozpočtu. Stavebnými úpravami získala škola, internát a materská škola samostatné, oddelené priestory.
„Výhoda je tá, že sme všetci v jednej budove, sme všetci pokope,“ pochvaľuje si riaditeľ Petrašovský.
Úsporu by mal priniesť aj ekonomický prenájom kuchyne a školskej jedálne. Škola sa bude snažiť uchádzať o prostriedky z eurofondov na rekonštrukciu a modernizáciu.
„Vyučujeme angličtinu, nemčinu, ruštinu, ukrajinčinu i rusínčinu. Od nového školského roka plánujeme posilniť vyučovanie niektorých predmetov v angličtine,“ dodáva riaditeľ Petrašovský, ktorý verí, že sa úbytok žiakov podarí zastaviť.
Takto to vyzeralo na Švermovke pred rokom.
Takto vyzerá vchod do Švermovky dnes. Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.