Bez pomoci zvládajú vyšetrenia u lekárov s veľkými ťažkosťami. Pomocnú ruku im podal Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Humennom.
HUMENNÉ. Od decembra minulého roku stretávajú pacienti na humenskej poliklinike asistentov Územného spolku Slovenského Červeného kríža (ÚS SČK) v Humennom. Ich prítomnosť si vynútila skutočnosť, že veľa starých a chorých potrebovalo pri absolvovaní vyšetrení pomoc.
„Pred dvomi rokmi som si dala záväzok, že v Humennom zriadime asistenčnú službu. Veľa starých ľudí žije osamelo, prípadne bez detí, ktoré žijú mimo mesta. Pre niektorých je návšteva lekára doslova vážnym problémom,“ povedala riaditeľka ÚS SČK v Humennom Silvia Knapíková.
„Medzi nami žijú ľudia, pre ktorých je veľkým problémom už len dostať sa z domu na polikliniku. Rovnako tak pohybovať sa po budove, kde absolvujú vyšetrenia. Mnohí majú také závažné zdravotné problémy, že im počas toho príde zle a potrebujú pomoc. Stávalo sa, že veľa starých ľudí malo problém nájsť ambulancie, prejsť na sono, na CT a vrátiť sa späť k svojmu lekárovi,“ dodala.
Po ruke pre všetkých
Asistenčnú službu zabezpečujú prostredníctvom operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
„Našimi asistentmi sú nezamestnaní, evidovaní na úrade práce. U nás našli zamestnanie na pol roka. Začínali sme s piatimi, teraz ich máme sedem. Sú to ľudia, ktorí majú opatrovateľský kurz alebo pracovali v zdravotníctve,“ vysvetlila.
„Od júna tohto roku máme na poliklinike aj chránené pracovisko. Vo vestibule je miesto, odkiaľ náš dispečer koordinuje pomoc,“ dodala.
„Záujem o túto službu je veľký. Len za uplynulý mesiac sme urobili tisíc asistencií, za minulý polrok cez tritisíc“ uviedla Knapíková.
Chýba finančná istota
„Asistenčná služba má veľký význam. Program, z ktorého sú financovaní naši asistenti, ale pomaly končí. Červený kríž peniaze na mzdy asistentov nemá a príspevkom od štátu ledva vykryjeme naše režijné náklady. Aby sme aj naďalej mohli pokračovať v našich činnostiach na území mesta, chceme o finančnú pomoc na budúci rok, ktorá pomôže zachovaniu Červeného kríža v Humennom, požiadať mestské zastupiteľstvo,“ dodala.
Príspevok vo výške 2 900 eur od mesta Humenné už využili na režijné náklady, na nákup uniforiem. Auto pomoci je darom od Jána Biľa z humenskej autoškoly.
„Peniaze z úradu práce sú na mzdy pre našich asistentov, k nám sa nedostanú. Ak by sa nám nepodarilo zabezpečiť financovanie takou istou alebo podobnou formou, nebude možné v asistenčnej službe pokračovať. Budeme sa ale usilovať, aby nezanikla,“ povedala.
Názory
Skúsenosti potvrdzujú opodstatnenosť
„Vynášame kočíky, sprevádzame ľudí vo výťahoch, na vyšetreniach, vystojíme im rad v lekárni. Najviac nás potrebujú starí ľudia, ktorí sa tu nevedia orientovať. Sú navyše slabí, zle sa cítia. Často tu býva zle diabetikom. Nedávno skolabovala pani, ktorá sprevádzala svoju mamu na invalidnom vozíku. Obe nám ďakovali, bez našej pomoci by sa nezaobišli,“ povedal dispečer LadislavHusovský.
„Pacienti nám aj telefonujú a naše asistencie si dohodnú vopred. Potrebujú aj naše auto pomoci a plynulý sprievod k lekárovi a späť domov,“ povedala Knapíková.
„Prítomnosť asistentov veľmi oceňujem. Predtým som musela z ambulancie odísť a pacientov sprevádzať sama,“ povedala zdravotná sestra Iveta Vincová.
„Najťažšie to tu majú onkologickí pacienti. Sprevádzame ich na všetkých vyšetreniach. Takýchto ľudí je veľmi veľa,“ povedala asistentka Mirka Lelková.
„Som zo Strážskeho, ležím tu v nemocnici, potrebujem chodiť po vyšetreniach. Asistentka mi veľmi pomohla. V Michalovciach som sa s niečím takým nestretla,“ povedala nám pacientka Mária.
kor
Zistili sme
Ministerstvo práce s podporou ráta
Riadiacim orgánom operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorý trvá do konca tohto roka, je ministerstvo práce. V rámci tohto programu poskytuje podporu v oblasti rozvoja ľudských zdrojov, zvyšovania zamestnanosti, zvyšovania sociálnej inklúzie a budovania kapacít.
Barbora Petrová, hovorkyňa ministerstva práce, informovala, že do konca tohto roka chce ministerstvo podporiť ešte viaceré projekty. Zoznam schválených zverejnia v septembri.
Hovorkyňa poskytla aj najnovšie informácie: „Po roku 2013 až do 31.decembra 2015 bude ešte poskytovaná podpora v uvedených oblastiach pre projekty v rámci programového obdobia 2007-2013 z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Zároveň by malo nastať podporovanie uvedených oblastí z nového programového obdobia, ktoré sa začne 1.apríla2014 a projekty budú podporované podobným spôsobom ako v programovom období 2007-2013.“
kor
Chránené pracovisko. Je vo vestibule polikliniky. Na snímke riaditeľka ÚS SČK v Humennom Silvia Knapíková a dispečer Ladislav Husovský.
Asistenti. Na poliklinike v súčasnosti pomáhajú pacientom siedmi. Našli si tak prácu na pol roka.
Auto pomoci. Z vyšetrení odviezlo domov aj manželský pár z Kamienky. Foto k článku: Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.