Jeden školák má v priemere až 61 neospravedlnených hodín, kým celoslovenský priemer je 7 hodín.
PAVLOVCE NAD UHOM. Stovky Rómov, ktorí cestujú každoročne do Veľkej Británie, zabudli odhlásiť deti zo slovenských škôl. Údajne sa učia v Anglicku.
Najextrémnejšia situácia je na Základnej škole v obci Pavlovce nad Uhom, kde mali žiaci minulý školský rok dohromady až 268-tisíc neospravedlnených hodín. Na jedného žiaka tak v priemere pripadá až neuveriteľných 430 neospravedlnených hodín.
Podľa riaditeľa školy Milana Zolotu a starostky obce Pavlovce nad Uhom Márie Dufincovej reálne nejde o záškoláctvo.
Mnohé deti navštevujú anglické školy, ale ich rodičia ich neodhlásili zo slovenských škôl, kde sú naďalej evidovaní.
Deti sú v anglických školách
Z Pavloviec nad Uhom odchádzajú počas školského roka do Anglicka, Írska a Kanady stovky Rómov.
„Je problém, že niektorí ešte neovládajú zákony. Keď odídu do Anglicka a žiaci tam nastúpia do školy, mali by poslať potvrdenie na našu základnú školu, kde by im riaditeľ prerušil dochádzku. Sú tu vymeškané hodiny, ale žeby to bolo záškoláctvo, to by som nehovorila. Je celkom mizivé percento tých, čo sú doma a naozaj nechodia do školy,“ uviedla starostka.
Potvrdzuje to aj riaditeľ školy Milan Zolota. „Je pravda, že to nie sú takí klasickí záškoláci. Neospravedlnené hodiny sú prehreškom ich rodičov. Vyplynuli z toho, že odcestujú do zahraničia a nenaplnia literu zákona, ktorá im ukladá podať všetky žiadosti a záležitosti. Do 15 dní prihlásiť dieťa do školy a do 30 dní mne poskytnúť všetky informácie, že dieťa je zapísané napríklad v škole v Anglicku,“ objasnil Zolota.
Dodáva, že na základe potvrdenia z Anglicka škola potom vydáva rozhodnutie o tom, že dieťa si plní školskú dochádzku v zahraničí.
“Ak by boli všetky tieto záležitosti splnené, dieťa by sme nebrali ako záškoláka. Hodiny by neboli neospravedlnené. Skutočné záškoláctvo by sa v našom prípade blížilo k piatim percentám maximálne,“ tvrdí Zolota.
Problém riešia s asistentmi
Migráciu detí do zahraničia preverujú na škole pomocou ôsmich asistentov.
„Pravidelne každý mesiac zisťujú v teréne presný počet rodičov a žiakov, ktorí sú vycestovaní. Máme potom presný počet zaevidovaných rodičov, ktorí sú v zahraničí. Je to veľká pomoc,“ povedal Zolota.
Potvrdil, že sú prípady, kedy školopovinné deti nenastúpia do škôl ani doma, ani v zahraničí.
“Rodič mal prihlásené dieťa vo Veľkej Británii, ale ich skutočný pobyt bol na Slovensku, takže oni nenavštevovali školu ani v Anglicku ani tu. Zistili sme to pomocou asistentov, že dieťa bolo doma a nenavštevovalo školu. To už sme následne riešili cez obecný úrad a políciu,“ povedal riaditeľ.
Deti vycestujú s rodičmi do Anglicka aj viackrát za rok. Školu v Pavlovciach nad Uhom navštevuje 619 detí a v priebehu roka ich vycestuje vyše 150.
“Na základe toho urobíme aj stovku komisionálnych skúšok,“ povedal Zolota.
Do zahraničia migrujú žiaci od 1. po 9 ročník. “Neberú len deti, ale aj starých rodičov. U nás si prácu nájdu ťažko, preto odchádzajú do Anglicka, Írska a najnovšie aj do Kanady. Vidia, ako tam ľudia žijú a aj sa prispôsobujú. Deti potom prichádzajú domov a veľmi pekne rozprávajú po anglicky,“ povedala starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.