Tráva v južnej časti námestia vysychá. Technické služby mesta Humenné tvrdia, že na trávniky vylejú denne tisícky litrov vody a že za extrémne horúčavy nemôžu. Odborník je presvedčený, že trávnaté plochy neboli hlavne v začiatkoch dostatočne „upolievané“.
HUMENNÉ. Južné námestie slúži verejnosti od mája tohto roku. Počas jeho rekonštrukcie bolo založených 4 830 m2 trávnikových plôch a vysadených vyše 1 450 kríkov, kvetín a drevín.
Zeleň na južnom námestí dopláca na extrémne horúčavy a vysychá. Najhoršie je to na okrajoch. Hnedé mapy sa ale vytvorili aj na iných miestach trávnikov.
„Technické služby každý deň v týždni zalejú trávniky vodou o objeme 21 000 litrov. To, že je také horúce a suché leto, nevieme ovplyvniť a vodou nemôžeme trávniky zavlažovať nepretržite celý deň,“ uvádza Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
Z iného zdroja sme sa dozvedeli, že vysychanie má vraj na svedomí nedostatočne hrubý hlinený podklad pod trávnatým kobercom. Dodávateľ stavby to ale kategoricky odmieta.
„Všetky sadovnícke práce boli vykonané v súlade s projektovou dokumentáciou a zrealizované boli odborne spôsobilou organizáciou, ktorá sa špecializuje na sadovnícke úpravy,“ reaguje Simona Tančáková, PR manažérka spoločnosti Eurovia SK Košice.
Ľudia tvrdia: nepolieva sa dostatočne
„Trávnik položili a poriadne nepoliali. Málo ho polievajú aj teraz. Nestačí len trochu postriekať, trávnik musí byť doslova mokrý. Bolo treba len liať a liať vodu,“ hovorí pani Helena, ktorá popri zeleni chodí každé ráno do práce.
Za pravdu jej dávajú aj kolegyne Miriam a Helena. „Malo tu byť samozavlažovacie zariadenie. Je to škoda, lebo zelene je málo a aj tá nie je, ako by mala byť,“ dodávajú.
„Nepolievajú trávu dostatočne. Možno len každý druhý, tretí deň, neexistuje, že by tu denne vyliali toľko vody. Stálo to toľko peňazí a takto to vyzerá? Je to otrasné,“ krúti hlavou 18-ročný Richard.
„Bodaj by tráva nevysychala, keď je pod ňou betón. Strčte palicu do zeme a uvidíte, po koľkých centimetroch naň narazíte,“ hovorí pán Ľudovít.
Videl som ich polievať. Chodia s veľkou cisternou a ničia dlažbu na chodníku. Zrejme to ale nestačí,“ pridáva sa 60-ročný pán Milan.
Polievať, polievať a ešte raz polievať
Odborník na úpravu a údržbu zelene Mário Behún hovorí, že je veľmi dôležité hlavne v prvých 2 – 3 týždňoch dodržiavať vlhkostný režim, kým sa tráva „nechytí“. Znamená to polievať výdatne.
„Čerstvo založený trávnik musí byť stále mokrý. Potom týždenná dávka by mala byť 20 – 25 litrov vody na 1 m2. Nepolievať štýlom – každý deň po troche, ale naraz a výdatne,“ hovorí.
Najviac ohrozené sú podľa jeho slov okraje trávnikov. „Nachádzajú sa pri obrubníkoch, ktoré sú vysoké, absorbujú teplo a potom ho vydávajú. Tam tráva zhorí najskôr,“ zdôrazňuje.
Trávnaté plochy na južnom námestí sú podľa jeho slov malé v porovnaní s ostatnými kamennými plochami, z ktorých v horúčavách sála teplo ešte aj v noci.
„Podľa môjho názoru bolo treba navrhnúť automatické zavlažovanie. Je to nákladné, ale tak by sa predišlo vysychaniu trávy. Keď môže byť v parku, prečo by nemohlo byť aj tu. Myslím si, že to nebolo 'upolievané'. Okraje jednoznačne,“ hovorí Mário Behún.
Pripúšťa, že tráva sa po výdatných dažďoch môže ešte spamätať.
„Je dosť možné, že tráva vyrazí a po 2 – 3 koseniach bude opäť pekná. Ale veľkú šancu tomu nedávam. Trávnik potrebuje najviac času a opatery. Tu sa k tomu pristupuje presne opačne,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.