PINKOVCE. Včelár Michal Josai je v styku s včelami už od detstva. V Pinkovciach (okres Sobrance) sa svojmu koníčku venuje hlavne cez víkendy. V tomto období si už včelstvá pripravuje na zimu.
Minulý rok bol veľmi dobrý z pohľadu medu, napriek tomu, že bol suchý. Aj aktuálny rok sa javil celkom dobre, no nakoniec bolo všetko inak.
„Tohto roku sa ukazovalo, že z repky bude medu, bol to nakoniec priemer. Potom sme sa tešili na agát, prišli dažde a agát nekvitol ani dva týždne,“ zhodnotil včelár.
Potom začali kvitnúť lipy, a tak vytočili aspoň agátovo-lipový med. „No nebolo to také množstvo ako minulý rok, bolo to slabé. V auguste sme vytočili med pred zakŕmením, ale taktiež to bolo veľmi slabé.“
Celkovo to zhodnotil v tretine úľov ako priemer a ostatné bolo slabé.
Za malým množstvom medu treba hľadať hlavne počasie.
„Keď je veľké sucho, tak sa nektár vysuší a včely to nemôžu zbierať. Naopak, ak je vhodné počasie, tak zbierajú celý deň. Včielky sú také usilovné, že aj kúsok slnečného počasia využijú na zbieranie. Využívajú každú vhodnú chvíľu, lebo nepočítajú s tým, že ich zakŕmime,“ povedal M. Josai.
Dobré zazimovanie pomôže včelám prežiť
V tomto období už včelári pripravujú svoje včelstvá na zimu. Ide hlavne o zakrmovanie.
„Včelstvo sa prezrie, v plodisku sa nechajú len plásty, ktoré sú vystavané. Potom sa tam dá kŕmidlo, ja ich kŕmim stropnými kŕmidlami. Do nich sa naleje zhruba päť litrov roztoku (3 kg cukru, 2 l vody, urobí sa to dvakrát),“ vysvetlil.
S prikrmovaním začínajú včelári už koncom augusta až do polovičky septembra, aby to včely stihli spracovať, lebo počasie sa môže kedykoľvek zmeniť.
„Najlepšie je, keď staré včely urobia zásoby, aby sa tie včely (dlhoveké), ktoré majú prežiť zimu, veľmi neopotrebovali. Preto treba dávať včas tie zásoby, aby to stihli.“
V klasických drevených úľoch silné včelstvo prežije aj tie najtvrdšie zimy, ak je dobre zakŕmené. Pán Josai úle nijako špeciálne nezatepľuje. Včely majú recept aj na najtuhšie zimy.
„Včelstvo reaguje na nízku teplotu zhlukovaním do chumáča okolo matky. Jednotlivé vrstvy sa vždy pohybujú, a tak navzájom ohrievajú. Pohybujú spredu dozadu a takto konzumujú zásoby.“
Ak včelár urobí pred zimou všetko potrebné, tak včely by ju mali vydržať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.