Rybári z východného Slovenska považujú režim „Chyť a pusť“, ktorí im už desať rokov znemožňuje ponechať si úlovok zo Zemplínskej Šíravy, za nezmyselný a diskriminačný.
MICHALOVCE. Prítomnosť členov vládneho kabinetu minulý týždeň v Michalovciach využili aj členovia mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) v Michalovciach. Osobne za nimi zašiel minister životného prostredia Peter Žiga (Smer).
Vladimír Šaffa, predseda organizácie, uviedol, že režim „Chyť a pusť,“ ktorý platí na Zemplínskej Šírave pre zistenie prítomnosti PCB látok v tuku rýb, spôsobuje rybárom problémy.
V marci tohto roku poslali Regionálnej a veterinárnej správe Michalovce petíciu za zrušenie režimu a vydanie súhlasu na zmenu revíru s možnosťou privlastnenia si úlovku. Podpísalo sa pod ňu 816 rybárov z okresov Michalovce, Humenné, Trebišov, Sobrance a Snina. Zmenu ale nedosiahli.
„Nejde len o to, že rybári nesmú svoje úlovky zjesť, my si ich nemôžeme ponechať ani ako trofej,“ povedal Šaffa s tým, že záujem o rybolov na Šírave od roku 2002 klesol.
Za veľmi závažné považujú aj problémy zahraničných rybárov. „Hlavne rybári z Maďarska mali na Šírave problémy s políciou. Neboli si vedomí, čo všetko s týmto režimom súvisí. Netušili, že tu si nikto nemôže nechať vo vedierku ani malú rybku ako návnadu,“ vysvetlil.
Režim považujú za zbytočný
Michalovskí rybári uvádzajú, že terajší režim odrádza rybárov od rybolovu na Šírave, a preto narastá tlak na okolité rybníky.
Poukazujú na to, že Šírava je podľa ich názoru z pohľadu režimu rybolovu diskriminovaná zbytočne.
Podľa Igora Babuľáka, člena petičného výboru, sú informácie o množstve PCB v tuku rýb v Šírave nadsadené.
„Mnohé rieky na Slovensku sú znečistené rôznymi inými nebezpečnými látkami omnoho viac ako Šírava a takýto režim na nich neplatí,“ podotkol.
Paradox odporujúci logike
„Podľa odborníkov sa PCB dostali do Šíravy cez odpadový kanál Chemka Strážske a potom cez Laborec.
Odpadový kanál ústi do Laborca pri obci Voľa a Laborec sa vlieva do Šíravy až pri Petrovciach nad Laborcom. Je nepochopiteľné, že hoci ryby zo Šíravy nemôžete skonzumovať, ryby, ktoré ulovíte v Laborci od Vole až po Petrovce, alebo aj vo výpustnom kanáli, kde sú ryby iba zo Šíravy, môžete,“ povedal Šaffa.
„Ak je PCB látkami zamorený región, tak by potom mal taký režim ako pre rybárov platiť aj pre poľovníkov. Veď tí si ulovené zvieratá z okolia Strážskeho, Michaloviec a Šíravy môžu nechať na trofej a aj skonzumovať,“ povedal ďalší člen výboru Ján Kvak.
„Desať rokov počúvame o zamorení Zemplína PCB látkami, no nič sa nedeje. Ak je to tu také vážne, nech štát nariadi evakuáciu. Ak nie, nech sa veci znova prehodnotia,“ zhodli sa Kvak s Babuľákom.
„My by sme si želali, aby sa režim 'Chyť a pusť ' zmenil na režim 'Chyť a nekonzumuj '. Tak by si mohli rybári nechať úlovok na trofej,“ povedal Babuľák.
Žiga osloví ministra Jahnátka
„Toto je otázka, ktorá sa netýka len jedného rezortu,“ reagoval po stretnutí minister.
„To, či sú ryby kontaminované alebo nie, a či v prípade ich konzumácie ohrozujú ľudí, je otázka, ktorá spadá do kompetencií ministra pôdohospodárstva,“ povedal.
Keďže je sám rybár, požiadavky rybárov chápe. „Skúsime niečo urobiť. Neviem ale v tejto chvíli povedať, aký bude výsledok,“ uzavrel Žiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.