Päť detí, ktoré zobrala britská sociálka, sa vrátilo domov.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Okresný súd v Humennom v piatok zrušil vlastné predbežné opatrenie o dočasnom umiestnení piatich detí Miroslava Goroľa a Veroniky Čonkovej v krízovom centre.
Z Vranova nad Topľou sa vrátili domov a po letnom odlúčení, o ktorom rozhodli britské sociálne úrady, sú opäť s rodičmi.
„Práve prišli domov,“ potvrdil príchod detí do Brekova cez telefón Goroľ. Zrušenie predbežného opatrenia nie je zatiaľ právoplatné. Stane sa tak, ak sa nikto do pätnástich dní neodvolá.
Je však málo pravdepodobné, že by niekto zabránil tomu, aby sa Miško, Sebastián, Barborka, Samko a čoskoro trojmesačná Sofia, vrátili natrvalo k rodičom.
Deti sa ocitli v krízovom centre po návrate z Veľkej Británie, kam išli s rodičmi, ktorí odcestovali za prácou. Keď ju nenašli, dostali sa do finančných problémov a sociálne úrady im deti odobrali.
Letné odlúčenie od rodiny deti poznačilo, tvrdí ich mama. „Sú plačlivejší a stále sa boja,“ hovorí Čonková. Rodina sa rozhodla zažalovať britské úrady za to, že im neprávom odobrali deti, a že im spôsobili psychickú traumu.
Prípad Čonkovcov, na ktorý upozornila televízia Joj, odhalil, že takýchto prípadov je v Británii niekoľko desiatok. Medializácia primala politikov, aby sa začali pýtať, čo dosiaľ robili zodpovední úradníci.
Partnerom britských sociálnych úradov bolo len Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Intenzívne sa začalo angažovať až v lete, keď mu začala šéfovať Andrea Císarová.
Pomohla Čonkovcom, ale aj Ivane Bóorovej, pre ktorú vybojovala možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu o adopcii jej dvoch synov. Bojuje o nich už dva roky.
Rodinám pomáha web
Stránka detivsieti.org je návodom pre rodičov, ktorým chcú britské úrady zobrať potomstvo.
BRATISLAVA. So stránkou, ktorá radí rodičom v Británii, ako neprísť o deti, pomáhal poslankyni SaS Lucii Nicholsonovej Vlado Kramár, ktorý žije v Škótsku. Pracuje pre charitatívnu organizáciu a prichádza do kontaktu s britskými sociálnymi úradmi.
Poslankyňu nepoznal, chcel však pomôcť. Vyprovokovali ho aj medializované prípady slovenských rodín, o ktorých nevedel. Pripúšťa, že systém je veľmi prísny. Stačí, ak zostane dieťa pár minút osamote a rodičia sa dostanú do problémov. Ak úrady dostanú podnet od suseda, musia ho preveriť.
„Nikto tu nechce stratiť prácu, niektorí robia až na dvesto percent, čo je potom na škodu veci,“ hovorí Kramár. Sociálny systém má moc zobrať dieťa aj bez rozhodnutia súdu, ktorý môže rozhodovať až dodatočne.
Stránka detivsieti.org má rodinám pomôcť, ako postupovať, aby sa vyhli problémom. Ak rodičov osloví sociálny úrad, určite by mali reagovať na výzvu na stretnutie. Ak ho odignorujú, hrozí, že úrad dá návrh na odobratie detí. Za každých okolností by mali ísť na stretnutie s právnikom.
Na stránke je kontakt na právnu kanceláriu, ktorá by im mala pomôcť.
Veronika Prušová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.