Obec Karná v okrese Humenné bola pred štyrmi rokmi medzi mestami a obcami horného Zemplína, ktorým vláda vo svojom uznesení deklarovala pomoc pri projektoch zameraných na podporu rómskej národnostnej menšiny. Aj po rokoch je väčšina ľudí z osady bez práce a navyše už aj bez vody.
KARNÁ. Starostka obce Helena Žáková (SDKÚ-DS) je vo funkcii druhý rok. Zo začiatku sa na ňu obracali obyvatelia osady s tým, že majú málo vody. Tento rok ju nemali vôbec.
Obec Karná bola medzi obcami, ktorých projekty na podporu rómskej menšiny mali dostať zelenú. Uzniesla sa na tom vláda Roberta Fica (Smer–SD) na svojom výjazdovom rokovaní v Humennom v marci 2008.
„Po mojom nástupe do funkcie hľadám niekoho, kto by nám pomohol vyriešiť problém s nedostatkom vody v osade,“ povedala starostka.
„Pred rokmi budovali verejný vodovod v obci Lieskovec. V Karnej nebol záujem. Väčšina ľudí ho odmietala, lebo mali studne. Lenže posledné roky sú suché a v studniach niet vody,“ povedala Žáková.
„Najhoršia situácia je v osade. Ľudia sú zúfalí. Obracajú sa na mňa, žiadajú o pomoc, iní sa chcú sťažovať,“ povedala.
Osada bez vody
„Za socializmu tu bolo päť domov. Vodu sme mali zo studne, neskôr z prameňa v lese. Teraz je tu 20 domov a 128 obyvateľov. Už v predchádzajúcich rokoch tento prameň nestačil. Minulý rok bol suchý, vody bolo málo.
Tento rok sme úplne bez vody,“ povedala Anna Goroľová z osady.
„Vodu kupujeme v supermarketoch,“ povedala jej dcéra Anna.
„Sme nezamestnaní, žijeme zo sociálnych dávok. Pre osemčlennú rodinu kupujeme každý týždeň štyri kartóny balenej vody. Na pitie, varenie aj umývanie,“ povedal Štefan Ferenc.
„Suseda chodí kúpať deti k mame do Kamenice nad Cirochou. Ďalšia perie u príbuzných v Maťašovciach. Deti treba kúpať, do školy musia chodiť čisté. Ako sa to dá bez vody?“ pýta sa Goroľová.
Bez práce a bez peňazí
„Najlepšie by boli vlastné studne. Lenže, ľudia nemajú prácu. Väčšina rodín je sociálne odkázaná. Ťažko vyžijú, nemajú na to, zaplatiť studňu. Je aj otázne, či tu vodu nájdu,“ vysvetlila Žáková.
Väčšina domov stojí na obecných pozemkoch.
„Majetkové vysporiadanie sme rozbehli. Je to zdĺhavé. Ak zaplatia za pozemok, nezostane im dosť peňazí na studne,“ povedala.
Neúspešne sa snaží získať peniaze aj na riešenie ďalšieho problému. Hoci je osada bez vody, po búrkach ju zaplavuje voda z blízkych kopcov.
„Nepodarilo sa mi to. Už neviem, na koho sa obrátiť. Obec na to peniaze nemá,“ povedala.
Možnosti obce
Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity sme sa opýtali, aké má v tejto situácii obec možnosti.
„V minulosti úrad poskytoval finančné prostriedky na zabezpečenie technickej infraštruktúry vedúcej k zabezpečeniu zdroja pitnej vody, avšak tento rok sa dotačná schéma na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb rómskych komunít nezrealizovala,“ dozvedeli sme sa.
Záujemcovia môžu žiadať peniaze na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb až na budúci rok.
Obci odporučili zabezpečiť verejný vodovod. Má sa uchádzať o peniaze zo štátneho rozpočtu.
Beh na dlhé trate, zima predo dvermi
Starostka uviedla, že potrebuje recept na okamžitú pomoc.
„Minulú zimu sme roztápali sneh. S fľašami sme chodili ku známym, aby sme mali vodu aspoň pre deti. Nevieme si ani predstaviť, čo nás čaká túto zimu,“ povedala Goroľová.
Starostka chce urobiť všetko, čo bude v jej silách. Financovať z obecných zdrojov len projekty pre osadu sa ale podľa nej nedá.
Od Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity sme chceli vedieť, či je ešte podpora projektov zameraných na podporu rómskej národnostnej menšiny v Karnej medzi prioritami.
Na túto otázku už neodpovedali.
Nevedia si rady. Starostka Helena Žáková (vľavo) s Máriou Ferencovou, Annou Goroľovou a Štefanom Ferencom.
Závislí na balenej vode. Rodina Goroľovcov a Ferencovcov kupuje litre balenej vody na varenie, pitie aj umývanie.
Je čo riešiť. Starostka Žáková bola neúspešná aj pri hľadaní peňazí na odvodňovací systém v osade. Foto k článku: Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.