MICHALOVCE. Opitý vodič so zákazom jazdiť si sadol za volant Renaultu Kangoo, do cesty mu však vošiel vodič Citroënu Jumper.
Jeho tridsaťdvaročný vodič nedal pozor pri cúvaní a došlo k zrážke. Nikto našťastie nebol zranený. Privolaní policajti dali obom šoférom fúkať.
Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, 42-ročnému vodičovi z obce Lastomír namerali 0,68 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 1,42 promile. Vodičovi Citroënu alkohol nezistili.
Podgurážený vodič mal navyše od minulého októbra uložený 30-mesačný zákaz viesť motorové vozidlo.
Vyšetrovateľ ho obvinil z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia. Stíhaný je na slobode, v prípade dokázania viny mu hrozí trest až na dva roky.
Polícia upozorňuje, že alkohol za volantom môže vodičov vyjsť poriadne draho. Obvinenie z trestného činu a hrozba až ročného pobytu za mrežami nie je to jediné, čo ich čaká.
Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.
V každom prípade, ak je vodič podozrivý, že požil alkohol či inú návykovú látku, alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti o vzťahu k závislosti od alkoholu alebo iných návykových látok, a to bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu alebo inej návykovej látky.
Na to vodičovi určí primeranú lehotu a počas nej mu zadrží vodičský preukaz.
Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia.
Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa.
Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.