Obci Dlhé nad Cirochou v okrese Snina dominuje nový most cez potok Hodkovec. Kvôli jeho ochrane pred povodňami časť koryta potoka vyregulovali. Po tohtoročnom suchom lete nový lomový kameň v koryte zamaskovalo rastlinstvo.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Ešte minulé leto bil do očí nový lomový kameň, ktorým je vyregulovaná časť koryta potoka Hodkovec pri novom moste na ceste I. triedy v strede obce. Dnes by ste ho pod zeleným kobercom rastlín márne hľadali.
Pred rokmi bol v strede obce na hlavnom cestnom ťahu na Sninu v strede dvojitej zatáčky starý most.
V roku 2006 rozbehla Slovenská správa ciest veľkú investičnú akciu, v rámci ktorej postavili nad potokom Hodkovec nový most a starý demontovali.
Na túto akciu vyčlenila v tom čase takmer 84 miliónov korún.
Pred výstavbou mosta prebehli na jar 2007 na potoku Hodkovec veľké výkopové práce. Stavbári ho vyregulovali lomovým kameňom. Úprava počítala s prietokom na storočnú vodu.
Vybudovali nielen oporné múry, ale aj 72 metrov dlhé múry, ktoré ochránia domy v tesnej blízkosti stavby pred povodňami. Túto etapu stavebných prác ukončili v roku 2009.
Koryto či botanická záhrada?
„Postavte sa na nový most a poriadne sa rozhliadnite. Koryto potoka vo vyregulovanej časti je zanesené bahnom. Prietok vody nie je skoro žiadny, druhy rastlín, ktorými to zarástlo, sa ani spočítať nedajú. Pri močiaroch alebo rybníkoch sú také rastliny prirodzené, no je normálne, že nimi zarástlo koryto, ktoré len pred pár rokmi za toľké peniaze štát vyreguloval?“ napísal nám čitateľ, ktorý si neprial, aby sme ho menovali.
„Jazdím tade pravidelne. Toto leto som sa nestačil čudovať, ako im to v strede dediny zarástlo. Trávu aj burinu si kosia, ale rastliny, ktoré trčia z potoka, nechajú tak?“ pridal sa ďalší čitateľ Tomáš.
Podľa neho vzhľad koryta nielenže dehonestuje celú stavbu, ale pri lokálnej povodni zníži prietok vody.
„O tomto probléme vieme. Leto bolo suché, prietok vody v potoku je slabý a to, že niektorí obyvatelia odvádzajú vodu zo septikov a žúmp do Hodkovca, je živnou pôdou pre rôzne rastliny,“ netajil svoje rozhorčenie starosta Ján Kníž (Smer).
„Obec nemá peniaze na to, aby každý mesiac čistila koryto potoka. Nie sme ani správcom toku a čistenie nemôžeme robiť sami. Už sme sa ale aj tak zaoberali tým, ako sa spoločne s vodohospodármi dostať s nakladačom do potoka. Uvažovali sme, že si ho požičiame z Belej nad Cirochou, v ktorej túto techniku majú. Stav koryta nás totiž mrzí,“ povedal.
„Vodohospodárom sme už požiadavku na vyčistenie koryta dali a máme od nich prísľub, že nás zaradia do plánu na budúci rok. Neviem, či do zimy ešte niečo urobia,“ povedal Kníž.
Podľa neho usadeniny v potoku a bujná vegetácia sú zlou vizitkou obce, ktorá má vybudovanú kanalizáciu.
„Aj napriek tomu sa ľudia nevedia zbaviť starých zlozvykov,“ uzavrel.
Zelený pás. Ťažko uveriť, že ešte vlani vo vyregulovanej časti „svietil“ nový lomový kameň.
Starosta Ján Kníž. Potvrdil, že čistenie Hodkovca by sa mohlo dostať do plánov vodohospodárov na budúci rok.
Inde je to podobné. Takto zarástla aj iná časť potoka, ktorá nie je vyregulovaná. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.