Nemecký ľudový zväz starostlivosti o vojenské hroby pozastavil obnovy vojnových cintorínov z I. svetovej vojny na severovýchode Slovenska a exhumácie pozostatkov padlých vojakov.
MEDZILABORCE. Dôvodom je čakanie na výsledky vyšetrovania polície, ktorú ním poverila prokuratúra po prijatí podnetu o podozrení zo spáchania trestného činu.
Zástupcovia nemeckého veľvyslanectva, Nemeckého ľudového zväzu starostlivosti o vojenské hroby, Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku, Vojenského historického ústavu a Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy spoločne diskutovali o obnove vojnových cintorínov z I. svetovej vojny.
Chcú zachovať vojnové cintoríny
Diskusii za okrúhlym stolom predchádzala prehliadka vojnových cintorínov z I. svetovej vojny v Čabinách, Ňagove, Krásnom Brode a Medzilaborciach.
Roland Westebbe, vedúci kultúrneho a tlačového oddelenia Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave uviedol, že mali záujem o spoločné stretnutie: „V záujme nášho veľvyslanectva je, aby sa vojnové hroby zachovali a mali to meno, ktoré im prislúcha.“
Priateľskú atmosféru stretnutia, na ktorom chceli Nemci diskutovať hlavne o vizuálnej stránke obnovovaných cintorínov však poznamenalo napätie medzi členmi KVH Beskydy a Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku.
Westebbe zdôraznil, že veľvyslanectvo sa nechce miešať do ich sporu.
Podozrenia
Martin Drobňák z KVH Beskydy vysvetlil, že podali podnet na prokuratúru, pretože majú podozrenie z porušovania zákonov.
Klub spochybnil postup Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby pri obnove vojnového cintorína v Medzilaborciach.
„Máme podozrenie, že boli pozmenené dokumenty a to tak, že rakúsko-uhorských v nich „prerobili“ na nemeckých vojakov. Preto sme podali podnet na prokuratúru. Momentálne nie sme so Spoločnosťou v súdnom spore, pretože prokuratúra postúpila vec polícii a prebieha vyšetrovanie,“ vysvetlil.
„Ide nám o to, aby sa pri každej obnove cintorína dôsledne rešpektovali historické fakty. Pre nás je to zásadné,“ zdôraznil.
Klub má aj výhrady k exhumácii pozostatkov vojakov z vojnového cintorína z I. svetovej vojny v obci Oľka v okrese Medzilaborce. Majú podozrenie, že tam mohlo dôjsť k manipulácii historických faktov.
Stop obnovám a exhumáciám
Ladislav Bochin a Ján Tomko zo Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku podozrenia z manipulovania historických faktov v dokumentáciách jednotlivých vojnových cintorínov rázne odmietli.
Zdôraznili, že k počtu a príslušnosti pochovaných vojakov na cintorínoch v Medzilaborciach a v Oľke sa dopracovali na základe dochovaných dokumentov, plánov a zameriavaní.
Podľa Bochina KVH Beskydy správnosť ich postupu spochybnil na základe dokumentu, ktorý Bochin a Tomko považovali len za pracovný a urobili v ňom len vlastné pracovné poznámky.
Westebbe povedal, že kým sa neukončí vyšetrovanie, nechcú nad nikým vynášať súdy.
Hartmut Kroll z Nemeckého ľudového zväzu starostlivosti o vojenské hroby ale informoval, že pokiaľ sa spor nevyrieši, pozastavia exhumácie pozostatkov vojakov a ďalšie vojnové cintoríny u nás obnovovať nebudú.
Dodal, že aj naďalej ale budú dbať, aby boli cintoríny zachované a boli udržiavané.
Nemecká delegácia si pozrela miesto posledného odpočinku vojakov z I. svetovej vojny v Krásnom Brode. Cintorín už prešiel obnovou.
Takto vyzerá vojnový cintorín v Medzilaborciach, ktorý ešte nebol zrekonštruovaný. Zub času a vandali tu po sebe zanechali smutnú vizitku.
Diskusia v Čabinách. (zľava) Ladislav Bochiň, tretí zľava Roland Westebbe, ďalej Hartmut Kroll a Martin Drobňák.
Foto k článku: Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.