Zdravotne ťažko postihnutí občania majú nárok požiadať samosprávy o bezplatné užívanie vyhradeného parkovacieho miesta. Tie im vo väčšine prípadov vychádzajú v ústrety, žiadajú ale preplatenie nákladov na ich zriadenie. Ťažko chorý Peter Naňo zo Sniny poukázal na to, že suma 336 eur je pre invalidného dôchodcu privysoká.
SNINA. Ťažko chorý Peter Naňo žije na sídlisku Komenského v Snine, je držiteľom preukazu ZŤP-S. Keďže má vážne problémy s pohybom, potrebuje mať auto čo najbližšie k vchodu, kde býva.
Rozhodol sa, že mesto požiada o pridelenie vyhradeného parkovacieho miesta.
„Zo začiatku som si myslel, že to všetko bude bezplatné. Začal som to vybavovať v jari a dozvedel som sa, že budem musieť zaplatiť 336,16 eur. To sú náklady mesta na zriadenie parkovacieho miesta,“ uviedol Naňo.
„Nemal som na výber, miesto nutne potrebujem. V máji som podpísal dohodu s mestom, parkovacie miesto mi vyhradili do niekoľkých dní. V októbri ma mesto vyzvalo, aby som sumu uhradil. Lenže momentálne toľko peňazí nemám. Môj invalidný dôchodok je nižší ako táto suma a navyše som mal pre chorobu nepredvídateľné výdavky. Informoval som ich, že zaplatiť nemôžem. Nie, že nechcem. V mojej situácii by som túto sumu dokázal zaplatiť len na splátky,“ povedal.
Naňo priznal, že sa dostal do konfliktu s mestom a nebol spokojný s tým, ako s ním na úrade zaobchádzali. „Mestský právnik mi povedal, že ak nezaplatím, on mi miesto zruší.“
Mesto chce peniaze
„Pán Naňo uviedol mesto do omylu,“ reagoval právnik mesta Snina Ján Paľovčík .
Vysvetlil, že žiadosť, ktorú poslal Naňo mestu v marci, posúdila príslušná komisia. V apríli ho informovali o tom, že mesto žiadosti vyhovie. Podmienkou bola ale úhrada nákladov, ktoré mesto vopred vyčíslilo.
V dohode, ktorú v máji uzavreli, sa uvádzalo, že pán Naňo má náklady zaplatiť do 30 dní od podpisu zmluvy, čo neurobil.
Paľovčík vysvetlil, že ak Naňo náklady neuhradí, mesto má právo parkovacie miesto zrušiť a súdnou cestou od neho náklady na zriadenie vymáhať späť.
Podľa neho Naňo nepoužil všetky možnosti, ktoré ako občan mesta má. Ak by chcel sumu uhradiť postupne, má nárok požiadať mesto o splátkový kalendár.
Mestské zastupiteľstvo môže požiadať dokonca aj o odpustenie zaplatenia. Žiadosť prerokuje finančná komisia a poslanci rozhodnú.
Tieto veci ale mal podľa neho urobiť Naňo hneď po prijatí kladného stanoviska mesta, v ktorom sa dozvedel cenu nákladov.
Naňo sa domnieva, že ak by mu v ňom mesto jeho možnosti vopred vysvetlilo, hneď by ich aj využil. „Lenže v stanovisku a aj v dohode som ich vypísané nenašiel,“ povedal Naňo.
Drahá záležitosť
Paľovčík vysvetlil, že mesto v minulosti od žiadateľov preplatenie nákladov nevyžadovalo. Zmena nastala až v minulom roku.
Žiadateľov bolo veľa, náklady na zriadenie vysoké a mesto sa snažilo nezaťažovať rozpočet.
Potvrdil, že umiestňovanie rôznych nových dopravných značiek na území mesta je z roka na rok finančne nákladnejšie.
Zistili sme, že rovnaká situácia je aj v mestách Humenné a Michalovce. Aj tam si musia žiadatelia s preukazom ZŤP-S zaplatiť náklady na zriadenie.
Suma 336 eur sa nám nezdala zanedbateľná. Jána Aľušíka, riaditeľa Verejnoprospešných služieb Snina, ktoré sú správcami mestských komunikácií, sme sa opýtali, z čoho pozostáva.
Vysvetlil, že sú v nej zahrnuté nielen náklady na kúpu značiek, ale aj náklady na ich osadenie, vyznačenie vodorovných značiek a započítaná je aj práca zamestnancov VPS.
Značky kúpili od michalovskej firmy po prieskume trhu za cenu, ktorá je podľa neho podobná ako ostatné na trhu. Povedal, že znížiť ich cenu by bolo možné, ak by vedeli už na začiatku roka, koľko ich budú potrebovať a zaobstarať ich verejnou súťažou.
„Lenže to na začiatku roka nevieme, pretože žiadosti prichádzajú priebežne počas celého roka,“ vysvetlil.
Ľuďom chýbajú informácie
Marta Žuková, sociálna poradkyňa pre občanov so zdravotným postihnutím z humenskej okresnej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých, potvrdila, že takíto občania žijú z invalidných dôchodkov, ktoré často nedokážu pokryť ich náklady na liečbu a bežný život.
Vysoká suma za zriadenie parkovacieho miesta je podľa nej pre mnohých jednoducho privysoká, no potreba takéhoto miesta nevyhnutná.
„Takíto občania za nami navyše prichádzajú aj preto, lebo potrebujú radu. Stretávajú sa s byrokratickým prístupom, že im na úradoch dajú vyplniť žiadosť a neposkytnú komplexné informácie o ich možnostiach a právach. Mnohým až tu u nás vysvetlíme, čo majú robiť,“ povedala.
Podľa nej ústretový prístup úradov k ťažko chorým občanom nielenže uľahčí vybavovanie rôznych záležitostí, ale týmto ľuďom uľahčí život a predíde rôznym zbytočným konfliktom a stresujúcim situáciám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.