Nový vlastník tepelného hospodárstva v meste Trebišov plánuje pri výrobe tepla spaľovať slamu a drevo.
TREBIŠOV. Niektorí Trebišovčania sa obávajú znečisteného ovzdušia, vyšších cien za výrobu a dodávku tepla a nárastu nákladných áut v uliciach mesta, ktoré budú zásobovať centrálnu kotolňu. Investor obavy Trebišovčanov vyvracal na verejnom zhromaždení.
Koncom septembra predalo mesto Trebišov svoje tepelné hospodárstvo energetickej skupine Intech Slovakia s.r.o. za 4,8 milióna eur.
Teplo bude v 22-tisícovom meste vyrábať prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Trebišovská energetická, s.r.o.
Súkromná spoločnosť plánuje postaviť centrálnu kotolňu, v ktorej ročne spáli približne 10-tisíc ton slamy a 5-tisíc ton dreva.
Trebišovčania sa obávajú znečisteného ovzdušia, skladovania biomasy, popolčeka a zvýšeného počtu kamiónov v uliciach mesta, ktoré budú prepravovať drevo a slamu.
Primátor Trebišova Marián Kolesár (nez.) potvrdil, že po tom, ako sa v meste pred rokmi plánovala výstavba uhoľnej tepelnej elektrárne, sú obyvatelia citliví na umiestnenie každého nového komína.
Ceny tepla dramaticky neporastú
Samospráva predala tepelné hospodárstvo, aby zabránila exekúciám a nútenej správe. Po prehratom súdnom spore, ktorý siaha až do roku 1999, musela dvom bratislavským spoločnostiam zaplatiť 2,5 milióna eur.
Niektorí Trebišovčania sa teraz obávajú, že nový vlastník tepelného hospodárstva zvýši ceny tepla. V stredu podvečer prišlo na stretnutie s investorom a vedením mesta približne dvesto Trebišovčanov.
Dôchodca J. Čižmár nechce, aby sa zvyšovali ceny tepla. „Aby diametrálne nevyskočili oproti iným mestám,“ povedal dôchodca.
Investor aj primátor potvrdili, že ceny sa najbližšie roky radikálne zvyšovať nebudú. Mesto túto podmienku zakomponovalo už do súťažných podmienok pri predaji tepelného hospodárstva.
Marketingový riaditeľ spoločnosti Ivan Ďuďák vysvetlil, že spaľovanie biomasy, ktoré chcú zaviesť, je lacnejšie ako súčasné spaľovanie plynu.
Investor: Ľudia sa nemusia obávať
Ďuďák uviedol, že tepelné hospodárstvo si vyžaduje modernizáciu, aby znížili straty pri dodávke tepla. „Pôjde o väčšie investície, ako bola kúpna cena,“ povedal.
Firma plánuje zmodernizovať rozvody a zaviesť centrálny systém výroby a distribúcie tepla. V súčasnosti je v meste viacero samostatných kotolní. Ako palivo plánujú využívať slamu, drevoštiepku a drevo.
Ďuďak uviedol, že znečistenia sa Trebišovčania nemusia báť. „Za každým kotlom je systém čistenia spalín,“ povedal.
Popolček hneď uskladnia do špeciálne uzavretých kontajnerov. Dodal, že ľudia nemusia mať strach ani zo zvýšenej nákladnej prepravy. Drevo prepravia do kotolne denne maximálne tri nákladné autá.
Ďuďák vysvetlil, že v meste neplánujú skladovať obrovské množstvo biomasy, dreva a slamy.
Do kotolne ich budú priebežne dovážať. „Nebude tu žiadna skládka na obrovskej hromade,“ upokojoval obyvateľov. Argumentoval, že na skládke budú zásoby maximálne na jeden mesiac.
Kotolňu umiestnia na kraji mesta
Mesto uvažovalo s umiestením kotolne v areáli bytového podniku, na pozemku za športovou halou alebo pri sídlisku Juh. Napokon samospráva všetky spomínané varianty odmietla.
„Tam kotolňa na biomasu stáť nebude. Garantujem to,“ povedal primátor. Dodal, že po dohode s investorom vybrali lokalitu v juhovýchodnej časti mesta mimo zastavanej zóny. „V hre sú nielen mestské pozemky, ale aj v súkromnom vlastníctve,“ povedal primátor.
Ďudák informoval, že výstavbu kotolne plánujú už na budúci rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.