Poslanci nepodporili návrh primátora Sniny Štefana Milovčíka, aby mesto kúpilo snežný skúter na úpravu cyklotrás v rekreačnej oblasti Sninské rybníky v zimnom období.
SNINA. Aj toto leto sa potvrdilo, že ľudia majú veľký záujem o návštevu biokúpaliska vybudovaného v rekreačnej oblasti Sninské rybníky.
Územie Sninských rybníkov však má oveľa väčší turistický potenciál ako len kúpalisko využívané počas letnej sezóny.
„Za predošlé dve letné sezóny navštívilo biokúpalisko spolu 150-tisíc návštevníkov,“ povedal nám pred ostatným rokovaním poslancov primátor Milovčík (nez.).
Vysvetlil, že chce, aby mohli návštevníci rekreačnú oblasť navštevovať celoročne. Keďže poslanci neschválili investíciu do vybudovania syntetickej plochy na korčuľovanie, ktorú chcel primátor v areáli biokúpaliska, predostrel poslancom na pracovnom rokovaní k rozpočtu koncom októbra ďalšiu alternatívu.
A to je využiť cyklotrasy v okolí Sninských rybníkov. Navrhoval, aby mesto kúpilo snežný skúter, ktorým by boli v zime cyklotrasy upravované na bežecké stopy.
Väčšina poslancov ale rozhodla, aby sa tento bod nedostal ani do programu rokovania. Poslanec Jozef Savka (nez.) uviedol, že s nápadom by za inej finančnej situácie súhlasil.
Obáva sa budúceho roku a znižovania príjmov samospráv. Rozumnejšími sú pre neho investície na výstavbu chodníkov.
Cyklotrasy sú už oficiálne
Sieť cyklotrás a miestnych peších trás bola v okolí Sninských rybníkoch vybudovaná najmä vďaka Združeniu Horný Zemplín v roku 2003.
Trasy boli vyčistené a vyznačené. Neboli však oficiálne zaregistrované. Po zániku združenia prešli do správy mesta Snina aj okolitých obcí. Ich údržba bola neskôr už len sporadická, respektíve žiadna.
Po deviatich rokoch sa do čistenia cyklotrasy „Po stakčínskej úzkokoľajke“ pustila ako prvá obec Stakčín. Nasledovalo ju mesto Snina s obcou Zemplínske Hámre, cez katastre, po ktorých prechádza cyklotrasa „Po sninskej úzkokoľajke“.
Čistenie trás robili dobrovoľníci z Detskej organizácie Fénix Snina, ktorú podporilo mesto Snina dotáciou vo výške 3 500 eur na náradie, proces oficiálneho vyznačenia aj registrácie cyklotrás.
Rovnakou sumou prispela Snina aj Klubu vojenskej histórie Beskydy na komplexnú rekonštrukciu cintorína z 1. sv. vojny Giglovo na Sninských rybníkoch a 1. etapu rekonštrukcie vojnového epidemického cintorína, ktorý je súčasťou zastavenia mestskej cyklotrasy.
Zlepšili informovanosť turistov
Tohtoročné aktivity obom združeniam vhodne doplnil grant prostredníctvom Karpatskej nadácie vo výške 6 600 eur.
„Vďaka nemu bolo vydaných päťtisíc kusov máp cyklotrás a peších trás v rekreačnej oblasti Sninské rybníky a zhotovené dve veľké orientačné mapy, ktoré boli osadené na najfrekventovanejších križovatkách hlavných turistických trás a cyklotrás pri Umartom na Sninských rybníkoch a pri tanku v Stakčíne“ vysvetľuje Jozef Talarovič, predseda DO Fénix Snina.
Autorka projektu, sninská poslankyňa Daniela Galandová (nez.) doplnila: „Chceli sme, aby boli turisti v teréne nielen zorientovaní, ale sa dozvedeli aj niečo viac o zaujímavej histórii tohto územia. Dúfam že sa nám to podarilo. Pri obnovených technických dielach oboch úzkokoľajok a obnovenom vojnovom cintoríne Giglovo sme vďaka grantu osadili informačné panely s textami v slovenskom aj anglickom jazyku.“
Obnovené cyklotrasy, ktoré vedú trasami bývalej sninskej a stakčínskej úzkokoľajky, si budú ale vyžadovať celoročnú údržbu.
„Obec Stakčín sa zaviazala, že v rámci aktivačných prác bude udržiavať cyklotrasu stakčínskej úzkokoľajky, ktorá vedie jeho katastrom“ potvrdil Ján Kerekanič, starosta Stakčína (Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.