Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Humennom ju zorganizoval už po šiesty raz.
HUMENNÉ. Tohtoročná burza bola dvojdňová. Prvý deň bol určený žiakom základných škôl končiacich ročníkov.
Študenti osemnástich stredných škôl z Humenného, Sniny, Michaloviec a zo Strážskeho nielen informovali záujemcov o možnostiach štúdia, ale praktickými ukážkami demonštrovali svoje vedomosti a zručnosti. Druhý deň burzy bol venovaný práci.
Osemsto voľných pracovných miest ponúkalo nezamestnaným uchádzačom šestnásť zamestnávateľských subjektov.
Zamestnávatelia a pracovné agentúry ponúkali voľné pracovné miesta v stavebníctve, v strojárskom, odevníckom, potravinárskom a automobilovom priemysle v regióne Humenné a Snina, na Slovensku a v krajinách Európskej únie.
“Ponúkame rôzne pracovné pozície v stavebníctve a strojárstve. Hľadáme tesárov, murárov, železiarov, zváračov a zámočníkov na prácu do Holandska a Belgicka,” spresňuje Karol Baláž, ktorý zastupuje holandskú spoločnosť.
“Motiváciou je výborná mzda približne 1700 eur v čistom na mesiac, veľmi dobré pracovné podmienky, nová skúsenosť. Prekážkou nie je neochota ľudí vycestovať za prácou, ale rečová bariéra. Požadujeme minimálne pasívnu znalosť angličtiny a nemčiny,” dodáva.
Sninská strojárenská firma plánuje od nového roka prijať šesť desiatok pracovníkov. “Ľudia sa zaujímajú o prácu, ale mnohí nemajú potrebnú kvalifikáciu a kurzy. Požadujeme napríklad zváračské kurzy pre zámočníkov,” vysvetľuje zástupkyňa spoločnosti Jaroslava Kocurišinová.
Nájsť si prácu je problém
Štyridsaťročný elektrikár Rado z Humenného je skeptický. “Pochybujem, že si tu niečo nájdem. Obávam sa, že nejde o stabilné miesta, len na dohodu. Veď napríklad jeden z vystavovateľov prepúšťa,” hovorí.
Hoci má rodinu, cestovaniu za prácou do zahraničia sa nebráni. “Išiel by som do Nemecka alebo do Rakúska. Učil som sa nemčinu. Chodil som na opatrovateľský kurz,” spresňuje.
48-ročná Jana Urbanová je vyučená predavačka, roky pracovala v Chemlone. “Vzala by som akúkoľvek manuálnu prácu. Je mi to jedno. Mám ale zdravotný problém a každý mesiac si musím chodiť merať vnútroočný tlak. Neviem si predstaviť, že by som mala odcestovať na druhý koniec Českej republiky a potom sa vracať kvôli vyšetreniu na jeden deň domov. Napísala som už kade–tade, ale nikto sa neozval. Všade požadujú vek do 25 rokov a 20-ročné skúsenosti,” sťažuje sa.
Zahraničie? Áno aj nie
“Vyštudovala som textilnú technickú univerzitu v Liberci. Na Slovensku funguje textilný priemysel v obmedzenom rozsahu. Je problém nájsť si prácu. Skončila som aj pedagogickú fakultu, ale do školstva ma neprijmú, lebo moje pedagogické vzdelanie je zamerané na textil,” hovorí štyridsiatnička Viktória Baková, ktorá prišla o prácu len nedávno.
Nad zahraničím zatiaľ neuvažuje. “Brat je v Anglicku. Situácia je tam teraz otrasná. Prepúšťajú hlavne zahraničných,” dodáva.
Mladá dvojica je naopak odhodlaná cestovať. “V svojom odbore si nemôžem nájsť prácu,” hovorí devätnásťročný mechanik požiarnej techniky Jaroslav Obešter z okresu Humenné počas vypĺňania dotazníka.
“Zaujímam sa o prácu vo veľkosklade v Holandsku. Je to jediné riešenie. Z platov u nás sa vyžiť nedá. Mám priateľku, riešime otázku bývania. Pôjdeme spolu,” dodáva.
Osemnásťročná Alena Tkáčová je vyučená kaderníčka. “Nemáme tu žiaden záväzok. Pôjdeme za novým životom,” dopĺňa.
Naplnené očakávania
Riaditeľka ÚPSVaR v Humennom Gabriela Karšková je s priebehom burzy spokojná. Počas dvoch dní prišlo takmer 3 000 návštevníkov, z toho približne polovica mladých ľudí do 29 rokov. O voľné pracovné miesta prejavilo záujem 1500 klientov. Zo štatistík vychádza, že na burze si nájde prácu minimálne 30 percent účastníkov.
„Prínos burzy sa prejaví až o niekoľko mesiacov, keď sa po vstupných pohovoroch uskutočnia nástupy do zamestnania. 561 účastníkov burzy bolo zaradených do užšieho výberu a predpokladáme 50 % úspešnosť týchto uchádzačov s umiestnením na trhu práce,“ dodáva riaditeľka.
Za pozitívum považuje zaujímavé prezentácie zamerané na pomoc pri písaní životopisov, žiadostí do zamestnania a príprave na pracovný pohovor.
„Zaznamenali sme zvýšený záujem o problematiku správnej voľby povolania a zosúladenie záujmu o prípravu na povolanie s požiadavkami trhu práce. Veľký záujem bol o prezentáciu venovanú národným projektom zameraným na zamestnanosť mladých do 29 rokov,“ dodáva.
Na burze bolo málo zamestnávateľských subjektov z humenského regiónu kvôli nedostatku voľných pracovných miest.
Fakty
Čo hovoria štatistiky
Predbežná miera nezamestnanosti v okresoch Humenné a Snina z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie k 31. októbru t.r. je 20,37 %.
Úrad práce eviduje približne 6 300 uchádzačov o zamestnanie v okrese Humenné a 4 500 uchádzačov o zamestnanie v okrese Snina.
Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom nahlásili zamestnávatelia k 15. novembru 38 voľných pracovných miest.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.