Primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nez.) bral počas vlaňajška maximálny plat, ktorý mu určili poslanci ešte v júni 2011. Na konci decembra minulého roka mu ale plat na rok 2012 nestanovili . Opozičný poslanec tvrdí, že primátorovi patril len základný plat a rozdiel má mestu vrátiť. Primátor to odmieta.
MEDZILABORCE. Poslanci Medzilaboriec sa zaoberali platom primátora Ivana Soleja 28. decembra 2012. Nerokovali však o jeho plate na rok 2013, ale o určení jeho platu na rok 2012.
Primátorov zástupca Michal Repčík (ZRS) navrhol, aby poslanci primátorovi určili plat, aký mu určili v júni 2011.
Vtedy poslanci prijali uznesenie, v ktorom primátorovi určili maximálny plat 3 060 eur. Odklepli mu tým zvýšenie základného platu o 70 percent.
Primátor tento plat poberal do konca roka 2011 a spomínaná suma figurovala ako jeho mesačný príjem až do konca decembra 2012.
Poslanci o určení jeho platu na rok 2012 počas celého minulého roka až do 28. decembra nerokovali.
Po hlasovaní o Repčíkovom návrhu nastala zaujímavá situácia. Poslanci hlasovali nerozhodne. Piati boli za návrh, piati boli proti.
Poslanec Adrián Kaliňák (Smer) si myslí, že keď poslanci neurčili plat primátora na rok 2012, má Solej nárok len na základný plat, čo je 1 839, 24 eur.
„Vyčíslený rozdiel za rok 2012 musí primátor mestu vrátiť,“ zdôraznil.
Podľa neho nie je maximálny príjem primátora mesta so 6 700 obyvateľmi zanedbateľný: „Jeho mzda tvorí až 15 percent mzdových nákladov mesta.“
Solej porušenie zákona nepripúšťa
Primátor Solej má ťažké srdce na hlavného kontrolóra mesta za to, že ho neupozornil na potrebu prerokovať plat a stalo sa tak tesne pred koncom roka. Solej je presvedčený, že keď mu poslanci v júni 2011 určili plat, platilo to aj na rok 2012.
Podľa jeho názoru, zákon o platových pomeroch starostov obcí vraví, že plat primátora má zastupiteľstvo prerokovať raz ročne: „A to sa aj udialo. Môj plat prerokovaný bol,“ povedal. Je presvedčený, že tým mal nárok v roku 2012 poberať maximálny plat, ktorý mu určili poslanci v júni 2011.
Solej si stojí za tým, že zákon neporušil. Aj preto odmieta Kaliňákov názor, že má mestu vrátiť rozdiel medzi základným a maximálnym platom.
Opýtali sme sa, či kvôli vyriešeniu tejto situácie plánuje v januári poslancov znova zvolať. Reagoval, že ich zvolá až o dva – tri mesiace, tak ako mu ukladá zákon. Podľa neho má dovtedy nárok poberať plat ako doteraz, pretože iný mu poslanci neurčili.
Rončák: Nárok na maximum len do mája 2012
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko uviedol, že zákon o platových pomeroch starostov obcí platí necelé dva roky.
Podľa jeho vedomostí takú situáciu, aká je v Medzilaborciach, ešte žiadna samospráva neriešila.
Potvrdil, že v spomínanom zákone stojí, že MsZ má prerokovať plat primátora raz ročne.
„Keď poslanci plat prerokujú, musia k nemu prijať aj nejaké uznesenie,“ zdôraznil. Podľa neho samotné rokovanie s nerozhodným hlasovaním, ako to bolo v Medzilaborciach, nestačí na to, aby sa mohol primátor odvolať na dodržanie litery zákona a poberať plat ako dovtedy aj naďalej.
„V zákone nie je uvedené, že MsZ má plat primátora prerokovať raz za kalendárny rok. Uvádza sa v ňom slovo rok, to znamená obdobie 12 mesiacov. Keď poslanci určili primátorovi maximálny plat v júni 2011, mohol ho poberať do mája 2012. Keďže mu v tom čase plat na ďalší rok neurčili, odvtedy ho v takej výške poberať nemohol. Od júna 2012 mal nárok len na základný plat,“ povedal Rončák.
„Za ten čas, kedy jeho plat poslanci neprerokovali, padá jeho plat na výšku základného platu,“ dodal Rončák.
To podľa neho znamená, že primátor poberal od júna 2012 až doteraz maximálny plat neoprávnene.
V tom, či má rozdiel medzi základným a maximálnym platom vrátiť mestu, má Rončák jasno: „Je jeho povinnosť peniaze vrátiť.“
Dodal, že ak primátor zotrvá na svojom stanovisku, tak mu ho na pravú mieru môže uviesť prokuratúra svojím protestom voči tomuto stavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.