Je presvedčený o tom, že dobrá kniha má nielen svoju cenu, ale aj nejakú hodnotu pre čitateľa. Najväčšie bohatstvo dobrých kníh sa podľa neho ukrýva medzi riadkami. Nemožno napísať príbeh o hľadaní skutočného života bez lásky, hovorí. Odpovede na najdôležitejšie otázky nepozná a do svojho súkromia nám nazrieť nedovolil.
HUMENNÉ. Humenčan Martin Levin nechce, aby sa v médiách spájalo jeho skutočné meno s pseudonymom.
„Keďže píšem vymyslené príbehy a nie vedecké články, ktorých vierohodnosť by som musel podporiť svojím menom, titulmi a vzdelaním, používať fiktívne meno sa mi zdá celkom normálne. Navyše sa mi môj pseudonym páči, je krátky a znie dobre. Samozrejme, má v sebe aj symboliku, ktorú najzdatnejší čitatelia svetovej literatúry možno objavia,“ odpovedá Martin na otázku, prečo sa „skrýva“ za pseudonym.
„Príbeh je napísaný v prvej osobe, a preto sa môže javiť ako autobiografický. V skutočnosti ale Oliver, hlavná postava románu, zažíva úplne iné veci, ako som zažil ja, a tiež vníma svet inak,“ zdôrazňuje.
Treba objavovať, poznávať a veriť
Tvrdenie, že je román na človeka v jeho veku priveľmi vyspelý, odmieta. Rovnako i to, že je pred rovesníkmi v hľadaní pravdy o živote o krok vpredu.
„Nemyslím si, že môj román je príliš vyspelý. Takmer všetci mladí ľudia hľadajú odpovede na životné otázky a vytvárajú tak svoj pohľad na svet. Nikdy som si nepripadal a ani sa necítim krok pred svojimi rovesníkmi. Postavy v mojom príbehu nepoznajú odpovede na tie najdôležitejšie otázky a ja ich tiež nepoznám. Podľa mňa na ne ani neexistujú konečné správne odpovede. Treba sa však zamýšľať, objavovať, poznávať a veriť. Jedinou odpoveďou na otázky o zmysle života, smrti, nádeji je samotný život človeka, to je naša odpoveď. Nemožno napísať príbeh o hľadaní skutočného života bez lásky,“ hovorí.
Medzi riadkami
Martin je presvedčený o tom, že „najväčšie bohatstvo dobrých kníh sa ukrýva medzi riadkami, kde len čitateľ dokáže nájsť niečo viac“.
Dôveruje čitateľom, že vedia hľadať? „Určite. Keď si viacero ľudí prečíta nejakú knihu alebo pozrie nejaký film, každý má z toho iný zážitok, každý pochopí autorove myšlienky inak, každému sa páči iná pasáž, iné slová, iné pocity. A to je práve to čítanie medzi riadkami. Všetko dokážeme vnímať len cez seba, a preto všetci pozeráme na svet inak. Myslím si, že čitateľ dokáže v knihe nájsť ešte viac, ako autor zamýšľal. Dobrá kniha je tá, ktorá aj čitateľovi dá priestor niečo do nej v svojej predstavivosti pridať.“
Úspešný debut ho posmelil. „Určite by som chcel písať aj ďalej a stále lepšie, ak sa bude dať. Ale písanie kníh nie je moja práca, takže sa sústredím najmä na svoje doktorandské štúdium a ďalšie aktivity, ktoré mi prinášajú radosť a robia môj život zmysluplným.“
O autorovi
Kto je Martin Levin
Martin Levin je pseudonym mladého autora, ktorý v minulom roku debutoval románom Valčík pre troch. Študuje biomedicínsku fyziku.
Ako dobrovoľný učiteľ občas prednáša humenským stredoškolákom filozofiu a psychológiu. Vie, že pravdu o všetkom nemožno pochopiť, ale napriek tomu verí, že snažiť sa o to má zmysel.
Má rád Slovensko a láka ho cestovanie po svete.
Zdroj: Wikipédia
O knihe
Valčík pre troch
„Život je valčík. Rytmus, ktorý ťa rýchlo unáša priestorom až na koniec skladby. Tancuješ ho, zem pod tebou sa točí, srdce ti bije, svetlá sály sa ligocú a valčík plynie.“
Hlavným hrdinom románu je devätnásťročný Oliver, ktorý sa po skončení strednej školy rozhodne vziať život do vlastných rúk. Odíde do malého mesta, kde prijme miesto osobného asistenta u osamelého profesora filozofie. Postupné zblíženie s tajomným profesorom mu pomôže objaviť nové pravdy o sebe.
Cesta poznania je dobrodružná a má pre neho nachystané prekvapenia. Bude sa musieť popasovať so strachom i pochybnosťami a v malom meste napokon nájde aj čosi celkom iné...
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.