Na slovensko-ukrajinskej hranici zadržali na konci minulého roka utečencov z Afriky s úmyselne poškodenými prstami. Nechceli, aby ich vedeli identifikovať podľa odtlačkov.
ZEMPLÍN, BRATISLAVA. S poškodenými prstami zadržali hraniční policajti v Sobranskom okrese deväť mužov z Eritrey a Etiópie, v Sninskom okrese osem Somálčanov.
Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície Sobrance informovala, že pre poškodené prsty im nemohli odobrať odtlačky.
S takýmito utečencami sa policajti už stretli. Prsty si poškodzujú tak, že si ich poleptajú žieravinou alebo inou agresívnou látkou alebo ich dlhodobo trú o drsný povrch. Podľa ministerstva vnútra takto maria svoju identifikáciu.
Obchádzajú evidenciu žiadateľov o azyl
Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra vysvetlila, že vstupom do Európskej únie (EÚ) začalo Slovensko uplatňovať Dublinské nariadenie: „Podľa neho musí procedúru žiadateľa o azyl vybaviť tá členská krajina, v ktorej osoba prvýkrát požiadala o udelenie azylu.“
Únia na evidenciu osôb žiadajúcich o azyl využíva systém Eurodac. Funguje na princípe identifikácie podľa odtlačkov prstov. Sú naň napojené útvary hraničnej a cudzineckej polície a pracoviská migračného úradu.
Policajti zosnímajú odtlačky prstov každému žiadateľovi o azyl a pošlú ich spracovať do slovenskej centrály Eurodacu.
Tá zašle spracované údaje do Luxemburgu. Tam ich porovnajú s centrálnou európskou databázou.
„Ak sa v systéme nájdu zhodné údaje, znamená to, že takúto osobu už zaregistrovali orgány iného štátu EÚ. V takom prípade budú vybavovať aj jeho azylovú procedúru. Pomocou Eurodacu sa tak zabraňuje osobám, aby žiadali o azyl vo viacerých krajinách EÚ,“ vysvetlila Koišová.
Dobre premyslené
Utečenci sa kvôli poškodeným prstom do problémov nedostanú. Aj keď sa im nedajú odobrať odtlačky, naši policajti sú povinní prijať ich vyhlásenie o tom, že na území Slovenska žiadajú o azyl.
Ak tak urobia, nemôžu byť vyhostení na Ukrajinu, hoci sa z nej dostali k nám cez hranice nelegálne.
Utečenci s poškodenými prstami sa podľa názoru ministerstva vnútra chcú azylovej procedúre na území Slovenska zámerne vyhnúť.
„Cudzinci po opustení azylových zariadení v Slovenskej republike nelegálne pokračujú v ceste do krajín západnej Európy, kde žiadajú o udelenie azylu. Už pravdepodobne pod pravou totožnosťou. Hlavným cieľom je získať azyl až na území štátov západnej Európy, kde majú svoje komunity. Ak by im boli zosnímané odtlačky prstov na území Slovenska, boli by vystavení riziku, že budú na základe lustrácie v Eurodac na území krajín západnej Európy odhalení a deportovaní na územie Slovenska,“ vysvetlila Koišová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.