Majú od 60 do 91 rokov. Nesťažujú si na „starecké“ choroby a pohodlie pred televízorom so seriálmi vymenili za spoločenskú sálu obecného úradu. Lackovskí seniori v nej už päť rokov dvakrát do týždňa cvičia taj–či.
LACKOVCE. Začali presne 15. januára pred piatimi rokmi. Vo štvrtok minulý týždeň si výročie pripomenuli pečenými zemiakmi s cibuľkou, nátierkou s pórom a bylinkovým čajom. Hostina nasledovala, samozrejme, až po cvičení.
Zámerom miestnej jednoty dôchodcov a klubu bolo podchytiť lackovských seniorov a ponúknuť im zmysluplné a zdraviu prospešné využitie voľného času. Inštruktor Peter Pandoš prišiel s taj-či.
„Začínalo nás viac. Spočiatku chodili aj deti a mladí ľudia, dnes je nás približne 15 vo veku od 60 do 91 rokov. Cvičíme dvakrát do týždňa od novembra do leta. Potom máme záhradky a iné cvičenie s motykou,“ hovorí kronikárka Marta Korenková, ktorá v prípade potreby „zaskočí“ za pána Pandoša ako predcvičiteľka.
Ideálne pre seniorov
„Po polhodinovej rozcvičke si päťkrát zacvičíme zostavu, ktorú sme sa všetci naučili. Sústreďujeme sa na detaily, aby sme správne dýchali, a snažíme sa neustále zdokonaľovať,“ vysvetľuje.
Cvičenie je pre seniorov ako stvorené, lebo nezaťažuje srdce.
„Krv nám síce prúdi rýchlejšie, ale srdce nenamáhame. Pri cvičení sa nezadýchame, nespotíme. Necvičíme preto, aby sme schudli a vydali zo seba kalórie. V našom veku je potrebné cvičiť si pamäť, koordináciu pohybov a toto nám taj–či v plnej miere poskytuje. Vyhovuje nám najlepšie,“ dopĺňa lekárka Mária Onušková.
Cvičenie pomáha
Pravidelné dlhodobé cvičenie taj–či prináša ovocie. „Veľmi nám prospieva. Za tých päť rokov sme ani neboli choré,“ hovorí pani Korenková.
„A ani sme nezostarli. Sme takí, ako keď sme začínali,“ dopĺňa pani Onušková.
Seniorom po cvičení klesne vysoký tlak, kĺby a kosti nebolia. „Vieme udržať rovnováhu, zlepšili sme si koordináciu pohybov. Napríklad obyčajný striedavý krúživý pohyb rukami. Vraj mladí majú problém sa ho naučiť,“ hovorí Ján Onuško.
„Nemám žiadne bolesti. Cítim sa výborne. Cvičenie potrebujem, lebo som hubárom a v lese potom obieham mladších. Zacvičím si každé ráno,“ pridáva sa najstarší 91-ročný Juraj Pandoš, vychýrený miestny bylinkár.
Cvičiť znamená byť medzi ľuďmi
Stretávanie sa pri cvičení má aj spoločenský rozmer.
„Prídeme, posedíme si, porozprávame sa. Uvaríme si bylinkový čaj. Pani doktorka Onušková nám vždy poradí niečo zo zdravej výživy, dá nejaký recept. Tešíme sa na stretnutia,“ dodáva Mária Majerníková.
Lackovskí seniori na cvičenie taj–či nedajú dopustiť a stali sa z nich presvedčení a presvedčiví agitátori.
„Nedávno boli tri či štyri miestne ženy na bajpas. Teraz mám pre všetkých váhavcov a lenivcov pripravenú vetu: keď chceš ísť na bajpas, tak nechoď cvičiť,“ uzatvára pani Onušková.
Fakty
Viete, že ...
- Taj-či je starodávne čínske cvičenie, ktoré má korene v bojovom umení a v tradičnej čínskej medicíne.
- Pomalé a jemné pohyby pomáhajú uvoľňovať svalstvo i psychické napätie.
- Cvičenie taj-či má blahodarné účinky na srdce a krvný obeh, na hormonálnu reguláciu, na metabolizmus a ďalšie vnútorné orgány, taktiež na kĺby, pohybový aparát a nervovú sústavu.
- Toto cvičenie je vhodné pre ľudí v každom veku.
Zdroj: internet
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.